Úroky rostou! Víte, jak si zajistit levnou hypotéku i v příštích letech? Dlouhodobou fixací

foto Úroky rostou! Víte, jak si zajistit levnou hypotéku i v příštích letech? Dlouhodobou fixací.

Rok 2018 se ponese v duchu zvyšování úrokových sazeb u hypoték. Ty mírně narostly už letos, avšak další růst nás určitě nemine ani v příštím roce. Jak bojovat proti rostoucím úrokům? Lze si i přes navyšování udržet stále levnou hypotéku? Ano, řešením je dlouhá doba fixace.

Nízké úrokové sazby hypoték stály za předlužováním domácností. O levnou hypotéku byl enormní zájem. Bydlení na úvěr si tak sjednali i ti, kteří by za jiných okolností o hypotéce vůbec neuvažovali. Kvůli výhodným podmínkám banky vyhověly žádostem mnohým zájemcům. ČNB se ale hromadné zadlužování nelíbilo, a tak se snažila nejrůznějšími opatřeními zájem o hypoteční úvěry zmírnit. Bohužel ani zpřísnění nepomohlo, proto začala centrální banka zvyšovat úroky.

ČNB zvyšovala úroky letos a chystá se k tomu i v roce 2018

Česká národní banka letos zvyšovala úrokové sazby hned dvakrát. I přestože pro rok 2017 je dalšímu zdražování konec, v příštím roce se mu nevyhneme. A zdražuje-li ČNB, začnou zdražovat i ostatní banky. Doposud levným hypotékám je sice konec, avšak rozhodně se nejedná o žádné velké drama. Úrokové sazby porostou pozvolna.

Nutné je zavzpomínat na dobu před zhruba deseti lety, kdy se úroky pohybovaly kolem 5 až 6 %. Tato čísla dokazují, že dnešní sazby 2 až 3% jsou i přes zvyšování stále velmi nízké.

Zajímá-li vás, jaké úroky nabízí jednotlivé banky, pak se podívejte na aktuální přehled úrokových sazeb hypoték, který vám nabídne portál půjčka.co, a kde si zároveň můžete vybrat tu nejvýhodnější hypotéku podle vašich finančních možností.

Dlouhodobá fixace vám zajistní levnou hypotéku i v příštích letech

Chcete-li si nízké úroky udržet co nejdéle, pak je fixujte. Dlouhodobá fixace je jediným řešením, jak si udržet levnou hypotéku i v příštích letech. Zapomeňte tak na jednoleté fixační období a dobře zvažte, zda je dostačující i oblíbená pětiletá fixace. Banky totiž nabízí možnost pojistit si neměnný úrok dokonce až na deset let.

Jelikož rok 2016 se nesl v duchu historického minima, analytici neočekávají, že by se v příštích letech měly úroky opět dostat na samé dno. Obavy z dlouhé fixace tak můžete hodit stranou.

Nelpěte jen na nízkém úroku a dlouhé fixaci

Dlouhodobá fixace ale s sebou nese jedno riziko. Je nutné totiž rozlišovat minimální úrokovou sazbu, průměrnou a pak tu, kterou žadatel o hypotéku získá. Ta se totiž může od té minimální lišit i o několik desetin procentního bodu. Proto je velmi důležité vypočítat orientační splátku a zjistit, jak moc fixace změní nejen výši splátky, ale i úrokovou sazbu, a poté zvolit kompromis, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Jestliže už nějaký ten pátek splácíte, nezoufejte, i vy si můžete vyjednat nový úrok i dobu fixace. Máte-li před koncem fixačního období, pak hypotéku refinancujte. Díky refinancování získáte nové výhodnější podmínky pro splácení.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď