Úroky hypoték stále nerostou. Sazbám kolem 2% by ale měl být již brzy konec

foto

Prognózy na konci roku 2016 zněly jasně - hypotéky budou zdražovat. Jenže úrokové sazby se stále drží kolem 2% hranice. Od listopadového dna sazby vzrostly o necelý půlprocentní bod. Čekání na růst úrokových sazeb tak začíná připomínat čekání na Godota.

Úroky hypotečních úvěrů klesaly už od roku 2008. Před necelými deseti lety centrální banky všech zemí včetně Česka začaly snižovat sazby a postupem času se dostaly až na nulu. Díky 0% úrokům se peníze staly na mezibankovním trhu dostupnější. Banky najednou měly dostatek finančních prostředků, které potřebovaly půjčit.

Přemíra peněz v bankách započala konkurenční souboj o klienty. Banky se předháněly v lákavosti nabídek, a tak úrokové sazby klesly až na 1,77%. Najít výhodnou hypotéku přestával být problém i pro méně bonitní žadatele. Levné a dostupné hypotéky ale znepokojovaly Českou národní banku, která se postavila čelem předlužování domácností a rozhodla se zpřísnit poskytování úvěru na bydlení.

Centrální banka omezila hypotéky hned v několika vlnách

ČNB zpřísnila podmínky hypoték. První vlna zpřísňování přišla 1. července 2015, kdy centrální banka omezila objem poskytnutých úvěrů s LTV 90 až 100, a to na 10%. O rok později 1. října zakázala 100% hypotéky a od 1. dubna 2017 smí komerční banky sjednávat hypotéky s maximální výší LTV 90. Objem poskytnutých hypoték s vysokou LTV je taktéž omezen, a to na 15%.

I přes zpřísnění podmínek úrokové sazby vzrostly o 0,27 procentního bodu. A k rapidnímu zdražení nepřispěla ani novela zákona o spotřebitelském úvěru, která je platná od 1. prosince 2016.

Úrokové sazby hypoték nedosahují výše inflace

V listopadu 2016 dosahovaly úrokové sazby svého historického minima. Úroky 1,77% lákaly k pořízení vlastního bydlení, a to i přes zpřísnění hypoték. Nyní se průměrná úroková sazba pohybuje lehce nad 2%. V září činila 2,04%. I přes mírné zvýšení je hypotéka na dům či byt pro majitele stále výdělečná díky inflaci 2,7%.

Kromě vysoké inflaci zhodnocuje bydlení na hypoteční úvěr i raketový nárůst cen nemovitostí. Kdo koupil nemovitost loni, letos ji mohl prodat s velkým výdělkem.

Úroky jsou na úrovni sazeb z ledna a února 2016

Pozvolný nárůst úrokových sazeb je očekáván i nadále. Mírného propadu v průběhu letních měsíců se už nejspíš nedočkáme. Aktuálně je průměrná sazba hypoték na úrovni sazeb z ledna až února 2016, což potvrzuje graf vývoje úroků podle Hypoindexu.

Pokud o hypotečním úvěru stále uvažujete, ale ještě jste se neodhodlali, pak se vám nerozhodnost nemusí vyplatit. Internetové porovnávače, online kalkulačky a výpočet hypotéky vám pomůže najít ten vhodný úvěr a pomůže zjistit, zda jste dostatečně bonitní. Podle ekonomů úroky půjdou v nejbližších měsících nahoru.

www.facebook.com/www.pujcka.co/

www.pujcka.co

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

21°C

Dnes je pondělí 15. října 2018

Očekáváme v 13:00 21°C

Celá předpověď