URBIS SMART CITY FAIR poradí, jak zvýšit životní úroveň v obcích

foto Ilustrační foto -

Přes padesát témat představí odborný program veletrhu URBIS SMART CITY FAIR, který se na brněnském výstavišti koná od 2. do 4. září. Organizátoři vybrali šest hlavních okruhů, kterým se budou přednášky věnovat. Jde o digitalizaci, životní prostředí, služby, řízení, budoucnost a přínosy chytrých měst.

Témata představí čeští i evropští odborníci na chytrá města. Pořadatelé přitom kladou důraz na praktická řešení. „Snažíme se, aby si lidé z veletrhu odnesli nápady a inspiraci, které pak realizují ve svých obcích,“ uvedl ředitel projektu Martin Videczký.

Prvním okruhem, který budou na výstavišti druhého září experti řešit, je změna klimatu. „Zaměříme se například na to, jak se bránit suchu či jak lze využít dešťovou vodu,“ informovala mluvčí veletrhu Aneta Valová. Následovat bude diskuze o digitalizaci. „Samosprávám poradíme, jaké elektronické služby nabízet občanům. Návštěvníci také zjistí, jak se bránit před kyberútoky,“ sdělila Valová.

Odpolední přednášky otevře blok o službách. „Budeme rozebírat energetické úspory či infrastrukturu pro elektromobilitu,“ nastínila mluvčí. První den uzavře diskuze o řízení. „V něm se budeme věnovat restartu lokální ekonomiky a poradíme, jak se připravit na krizové situace,“ podotkl koordinátor programu Jaroslav Kacer.

Praktické ukázky v terénu i na workshopech

Druhý den začne pohledem do budoucnosti, a to díky panelové diskuzi zástupců českých a slovenských krajů, která vzniká ve spolupráci s ČTK. Odpoledne naváže blok o možnostech zlepšení kvality života samospráv. „Zaměříme se například na Lighthouse projekty a navazující program Horizon Europe, který rozvrhne budget na výzkum a inovace v období roku 2021–2027,“ řekla brněnská manažerka rozvojové lokality projektu RUGGEDISED Yuliya Ostrenko.

Třetí den se účastníci přemístí z areálu výstaviště do terénu. „Díky spolupráci s brněnskými městskými firmami ukážeme zájemcům chytrá řešení v praxi,“ vyzdvihnula Valová. Doplnila, že lidé se podívají třeba do brněnských tepláren, Dopravního podniku města Brna či Brněnských komunikací.

Návštěvníci se mohou kromě přednášek zúčastnit i interaktivních workshopů. Jejich témata i časový harmonogram zveřejní organizátoři v nejbližších dnech na webu www.smartcityfair.cz, kde si také lidé koupí vstupenky.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

31°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 25°C

Celá předpověď