Účetních poradců v ČR přibylo. Situace se změní s příchodem automatizace

foto

Počty účetních poradců jdou ve srovnání s léty minulými poměrně razantně nahoru. Jedná se v podstatě o lidi, kteří vedou účetnictví a daňovou evidenci. Vyjádřeno řečí čísel, která uvádí Česká správa sociální zabezpečení, se jejich počet zvýšil od roku 2008 o celých 14.000. Za poslední desetiletí se tedy jedná o vcelku neuvěřitelný desetiprocentní nárůst. Víte, kolik živnostníků dnes v tomto oboru působí? Celkem 83.000.

Automatizace přichází

Samozřejmě trend je neudržitelný a bylo by přinejmenším podivné, kdyby se automatizace účetnictví jako takovému vyhnula. Moderní technologie už nyní postupně nahrazují lidi a nebudete tomu jinak. Naopak dojde k jejímu masivnějšímu rozšíření a přibude úkonů, které už lidé vykonávat nebudou.

Jak se tedy situace změní?

Například tak, že účetní uspoří vcelku velkou porci času, kterou budou věnovat ale úplně jinému segmentu. Nejčastěji budou radit podnikatelům. Trh se samotnými účetními službami bude postupně decentralizován a investovat se bude do digitální přeměny. Jinak jen samotný počet účetních vzrostl za zmiňované desetileté období o 20 procent. Co za tím stojí? Především outsourcing. Firmy a jiné účetní subjekty se o své účetnictví přestávají starat prostřednictvím vlastního účetního oddělení. Naopak tyto sužby outsourcují jiným specializovaným společnostem.

Strojové učení jako klíč ke změně

Nástup moderních digitálních technologií změní nejen svět, ale také oblast účetnictví, a to markantně. Už nyní existuje spousta technologií, které v podstatě nepotřebují ke svému zdárnému chodu žádné lidské působení. Oč se jedná? Především o rutinní záležitosti, mezi něž patří především vyplňování konkrétních standardizovaných formulářů nebo účtování faktur. Jde o činnosti, jež jsou velmi náročné jak na přesnost, tak především na čas, který s nimi člověk musí strávit. Na jakoukoli přidanou hodnotu pro klienty ale můžete zapomenout, jak tvrdí třeba ředitel známé české účetní společnosti Trivi Juraj Cienik.

Konzervativismus postupně mizí

Jinak je třeba poznačit, že účetnictví bylo oborem, který patřil k těm konzervativnějším. Změny ale přicházejí neustále a tak, jak dorazila třeba online faktury, přijdou i mnohé jiné. Strojové účetnictví budiž jasným dokladem tohoto tvrzení. V párování plateb a vůbec v procesu účtování jako takového jde o skvělou inovaci se vším všudy.

Úspora nákladů se časem jednoznačně projeví

Tak tím si můžeme být jistí. Moderní technologie a automatizace se dokonale promítnou, a to komplexně napříč trhem s účetními službami. Postupem času se dané firmy dopracují k poměrně zajímavé a vcelku vysoké úspoře. Na počátku ale všichni musí počítat s poměrně markantními náklady. Počáteční investice do automatizace budou nemalé. I proto je velmi pravděpodobné, že se menší subjekty začnou spojovat a vytvoří větší. Logická situace, jelikož náklady takovéhoto charakteru si zřejmě budou moci dovolit právě jenom velké firmy. Jinak se počítá také s tím, že firmy vyvíjející účetní software dokážou nejnovější technologie zabudovat do svých stávajících struktur.

Veškerou práci neobstará technika

Bylo by zavádějící, kdybychom si mysleli, že se faktura vystaví sama, případně že jinou práci zastanou jen stroje či specifický software. Účetní firmy by se měly zbavit pouze automaticky vyplňovaných formulářů a další administrativy, která je doposud zatěžuje. Tím pádem se budou moci soustředit na nejrůznějších záležitosti týkající se chodu konkrétní firmy. Nabídnou poradenství pro své klienty, protože na něj budou mít více času. Budou také komunikovat s úřady, případně na nich firmy zastupovat.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

29°C

Dnes je čtvrtek 13. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď