TANEC PRAHA tančí dál!

foto

32. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla proběhne 4. – 29. 6. v Praze a dalších 17 městech a obcích ČR. Festival zahájí celosvětově sdílený projekt Pina Bausch Foundation The NELKEN-Line, který zve k tanci kohokoli, kdo se chce vydat veřejným prostorem na Armstrongovu hudbu. Procesí se vydá historickým centrem Prahy. PONEC – divadlo pro tanec uvede 8. června premiéru projektu Florenta Golfiera Zápas s jazykem a 9. a 10. června dvě reprízy.

Pražský program nabídne také unikátní koncepty inscenací Duety Petry Tejnorové / Temporary Collective a GUIDE Věrky Ondrašíkové, které jsou ušité na míru aktuální situaci. Festival vyvrcholí umělecko-environmentálním projektem Plíce Žižkova ve spolupráci s Landscape festivalem. Více než 40 umělců nás provede žižkovskou zelení v originálním konceptu. V regionech dostanou prostor čeští a slovenští umělci v sérii více než 30 představení. Více na www.tanecpraha.cz.

„Měli jsme smělé plány a nevzdáme se jich. Zásadní mezinárodní projekty však nutně musíme posunout,“ vysvětluje ředitelka a zakladatelka Tance Praha Yvona Kreuzmannová. „O to více máme šanci ponořit se do spolupráce s domácími tvůrci, s umělci různých generací, z nichž celá řada nás úspěšně reprezentuje v zahraničí, ale v této chvíli je tady, připravena vymýšlet, jak oživit veřejný prostor, jak se s nadhledem postavit omezením, jak vyrazit na turné po regionech. Houževnatost, s níž česká nezávislá scéna čelí všem okolnostem, je obdivuhodná. A neméně úžasná je odhodlanost 17 regionálních partnerů zapojit se aktivně do festivalu, na který se každým rokem těší. To vše by nebylo možné bez vstřícného postoje ministra kultury a pražské radnice. Všem patří velký dík!“

Něco z toho, co bylo připraveno v mezinárodním rozměru, se pokusí festival nabídnout divákům v online prostředí. Nebude chybět ani doprovodný program otevřený jak zapojení našich umělců do probíhajícího mezinárodního diskurzu, tak zásadní komunitní práci řady domácích umělců.

„32. ročník bude každopádně jiný. Otevírá historicky největší prostor pro domácí umělce, a to s přesvědčením, že mají co nabízet. Zároveň nerezignuje na mezinárodní kontext a jedná o možnostech přislíbených hostování v návaznosti na otevírání hranic. S diváky se setkáme i na podzim – zůstaneme-li pouze ve středoevropském prostoru, nebo zda proběhnou i větší avizované události, je ve hvězdách. Držme si palce!“ dodává Kreuzmannová.

Pořádá: Tanec Praha z.ú.

Za kontinuální podpory: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha

Za víceleté podpory: Kreativní Evropa, Město Plzeň, Město Brno a další

Hlavním mediálním partnerem festivalu je Česká televize.

Festival se koná pod záštitou ministra kultury ČR PhDr. Lubomíra Zaorálka a primátora Hlavního města Prahy MUDr. Zdeňka Hřiba.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

27°C

Dnes je pondělí 14. června 2021

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď