Sušené ovoce má multifunkční využití, prozradíme jaké

foto

Obliba sušených plodů stoupá poměrně strmě. A není se čemu divit, vždyť dát si jakékoli sušené ovoce je mnohem zdravější, než by tomu bylo v případě cukrovinek. V minulosti to byl vcelku nepříjemný problém. Na trhu jsme se mohli setkat fakticky jen s rozinkami. O Vánocích byly k dispozici také fíky, případně datle. Dnes je tomu už naštěstí jinak a každý si může dopřát takové sušené plody, které mu budou maximálně vyhovovat. My se proto podíváme mnohem podrobněji na hlavní přednosti sušeného ovoce a na důvody, proč se vyplatí jej konzumovat. Samozřejmě poradíme i s tím, jak jej nakupovat. Mimo jiné se zaměříme i na některé nejznámější druhy sušeného ovoce.

Nulový obsah tuků a maximální výživová hodnota

Sušené ovoce má poměrně vysokou výživovou hodnotu, ale nemusíte se u něj obávat větší porce tuků. Ty v něm obsažené nejsou. Velkou devízou sušeného ovoce je i to, že vydrží velmi dlouhou dobu. Pokud ho budete skladovat v uzavřených nádobách, můžete si být jisti, že jej nenapadnou moli nebo jiní škůdci, a vydrží tak velmi dlouho, klidně i několik měsíců. Podívat lze sušené ovoce v mnoha různých podobách. Někomu stačí konzumovat plody jen tak samotné bez ničeho. Jinak jsou ale vynikající jako součást nejrůznějších sladkostí, případně náplní, omáček a podobně. Bez problémů lze přidat jakékoli plody třeba do jogurtu a snídat je s cereáliemi. Sušené plody vám dodají maximálně rychle potřebnou energii a také spousty vlákniny. Ta je důležitá pro optimální trávení jako prevence rakoviny tlustého střeva.

Nákup nepodceňte

V obchodech se tradičně setkáváme se sušeným ovocem různé kvality a také s rozličnými obaly a prostředím, v němž jsou plody skladovány. Velmi důležité je především správné uchování sušeného ovoce. Plody se prodávají většinou v uzavřených sáčcích. Volit je možné jak jednodruhová, tak i vícedruhová balení. Určitě si dejte pozor, aby na obalu byla uvedena minimální trvanlivost ovoce a také veškeré konzervanty, které byly použity. Pozor třeba na kysličník siřičitý, který se tradičně dává k meruňkám, aby neztratily nic na své krásné oranžové barvě. Pokud zkonzumujete takovýchto plodů více, může vás bolet hlava. Tak jako tak je zapotřebí sušené meruňky pořádně omýt pod tekoucí vodou. Jestliže nakupujete sušené ovoce přímo někde u obchodníka v sypané podobě, dejte si pozor na hygienické podmínky. Nabíráno musí být ovoce speciální lžící a ideálně do uzavíratelných nádob. Budete-li kupovat sušené ovoce na internetu, určitě využijte slevy a slevové kódy na Bonipo.cz.

Uložení sušeného ovoce v domácnosti

I v tomto ohledu se vyplatí být maximálně obezřetný. Doma byste měli pro sušené ovoce vytvořit také ideální podmínky. Uchovávat by se mělo jednoznačně v temnu a suchém prostředí. Jen tak se nestane, že by ho napadly nejrůznější plísně. I když je třeba zasažena jen část plodů, rozhodně se sušené ovoce nevyplatí konzumovat. Pokud ale v ovoci jen zkaramelizoval cukr, není to na škodu.

Jak se používají tradiční druhy sušeného ovoce?

Asi největší klasiku představují samozřejmě rozinky. Ty jsou vynikající v nejrůznějších směsích s cereáliemi, sušenými oříšky a podobně. Naopak fíky jsou vynikající nejenom přímo ke konzumaci, ale hodí se i do kompotů či různých cukrovinek. Datle také bývají v moučnících a cukrovinkách. Skvělé digestivní účinky mají sušené švestky. Máte-li problémy s trávením, hurá na ně. Asi nejoblíbenější z hlediska přímé konzumace jsou bezesporu křížaly. Sušená jablíčka jenom nevydrží extrémně dlouhé skladování, jelikož podléhají poměrně rychle vlhkosti. Ať už si chcete koupit jakékoli sušené ovoce, určitě se podívejte na https://bonipo.cz/obchody/grizly-cz, kde jsou k dispozici zajímavé slevy.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

31°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 25°C

Celá předpověď