Štěnice: Často podceňované nebezpečí

foto Štěnice na člověku

Viděli jste někdy štěnice? Pokud ano, pak jistě víte, že se jedná o obrovského strašáka majitele jakýchkoli nemovitostí. Jestliže se totiž v interiéru tito živočichové nacházejí, hrozí velmi nepříjemné důsledky. Vždyť taková kousnutí štěnic a infekce s nimi spojené rozhodně nejsou zanedbatelnými záležitostmi. Jestliže máte podezření na štěnice v bytě či domě, jste na správné adrese. V následujících řádcích si je představíme trochu blíže, podíváme se na to, kde se vyskytují, jak poznáte jejich kousnutí a jak je úspěšně zlikvidovat.

Štěnice domácí pod drobnohledem

Už jste slyšeli pojem štěnice postelní? Ano, i tak je nazývána štěnice domácí označovaná latinsky jako Cimex lectularius. Jedná se o parazita, jehož potravu představuje lidská krev. Přenos štěnic je vcelku jednoduchý a jejich výskyt byl už zaznamenán prakticky na celém světě, takže se s nimi nemusíte nezbytně setkat pouze v domácnosti, ale třeba i v hotelech či jiných ubytovacích zařízeních. Jaká je velikost štěnic? Tato ploštice je velká zhruba 4 až 5 mm. Řadí se do členovců a jejich plochý tvar těla připomíná jádra jablek. Tělesná schránka má světlou hnědou barvu s červeným odstínem, což ostatně potvrdí jakékoli foto štěnic. Přes den příliš neškodí, aktivní jsou s příchodem noci.

Jak lze poznat přítomnost štěnic?

Především podle charakteristických vajec. Těch dokáže štěnice za celý svůj život naklást klidně až 500. Přichycena bývají především na nábytku. Štěnice žije klidně i 300 dnů a bez potravy vydrží bez problémů i několik měsíců. Jinak jsou také typické štípance od štěnic.

Typické kousance od štěnic

Štěnice Jak se pozná kousnutí štěnice? Do značné míry připomíná štípanec komára. Vůbec nebolí, kůže v okolí zčervená a v určitých případech může i natékat. Tradičně ale štípance od štěnic expresně mizí. Sání štěnice trvá od 5 do 20 minut a člověk to bohužel ani nepozná, jelikož do něj tento živočich vstříkne anestetikum. I proto se vše zjistí až pozdě, a přípravky proti štěnicím se tak používají až záhy. I mnozí dermatologové specialisté nejsou schopni rozpoznat kousnutí štěnice a komára.

Kde se vyskytují štěnice?

Tradičně se má za to, že se štěnice v bytě nacházejí především u sociálně slabších rodin. To ovšem nemusí být vůbec pravda. Bohatě postačí, když k vám přijede návštěva s kufrem, v němž se tento živočich nachází. Pak nastane problém a štěnice se usídlí klidně i v luxusním příbytku. Je tedy na čase zakoupit postřik na štěnice.

Likvidace štěnic

Jak se zbavit štěnic? Alternativ je hned několik. Tradičně se využívá profesionální desinsekce. Profesionálové nalíčí tu správnou past na štěnice a ty jsou postupně efektivně likvidovány v celé oblasti, jež byla kompletně zamořena.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

25°C

Dnes je pondělí 17. června 2019

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď