Stále více Češek odkládá těhotenství díky social freezingu

foto

Už je tomu 43 let let, kdy se podařilo úplně první těhotenství ze zamražených vajíček. Od té doby se reprodukční medicína zaměřila nejen na pomoc párům, kterým se nedaří počít dítě, ale také na ty, kteří “myslí na zadní vrátka” a své pohlavní buňky si nechají zamrazit. Tzv. social freezing nyní zažívá boom i v Česku. Jaké možnosti tato metoda skrývá a proč je o ní takový zájem?

Umělé oplodnění a social freezing na vzestupu

Odkládání mateřství je fenoménem dnešní doby - ačkoliv je věk pro plodnost naprosto zásadní a ví se, že kvalita vajíček se s přibývajícím věkem snižuje, statistiky ukazují, že zatímco v devadesátých letech byl věk prvorodiček okolo 25 let, nyní se už několik let pohybuje nad třicítkou. Za trendem starších maminek a tatínků přitom stojí jiný životní styl a priority, spojené zejména s cestováním a kariérou. A právě tito lidé jsou jednou skupinou klientů, kteří si přejí svá vajíčka a spermie zamrazit. Důvodem je obava o to, že za pár let by se jim už početí nemuselo podařit.

Když je plodnost muže nebo ženy ohrožena

Někdy stojí za touto “pojistkou” daleko závažnější důvody, a to zdravotní, které plodnost muže či ženy přímo ohrožují. Pro tyto rodiče se stal social freezing nejen běžnou praxí, ale také nadějí, že navzdory diagnóze, která jejich plodnost ohrožuje, není nic ztraceno. To zažila i Karolína, které byla diagnostikován rakovina. “Ačkoliv jsem byla ujištěna, že prognóza vypadá dobře a že se vše zachytilo včas, šance, že se mi podaří otěhotnět přirozeně, se snížila. Proto jsme se okamžitě obrátili na centrum asistované reprodukce Europe IVF a vajíčka nechali zamrazit.”

Biologické hodiny mi tikají, ale…

To, že šance na otěhotnění s narůstajícím věkem klesá, může vyvolat obavy, a to nejen u párů, které dítě z různých důvodů odkládají. Početnou skupinou, která tuto metodu vyhledává, jsou i ženy, které ačkoliv by maminkami stát chtěly, tak bohužel ještě nepotkaly životního partnera, a obávají se, že až se tak stane, bude jejich plodnost ohrožena. Příkladem je 34letá Anna, která žije už tři roky sama a stále doufá, že se jednoho dne dočká partnera i potomka. “Cítila jsem, že mi tikají biologické hodiny a protože si rodinu moc přeju, pojistila jsem se zamrazením, dokud jsem mladá a zdravá”.

Kdy je nejvhodnější doba na zamrazení?

A právě Anna je už “na hranici” věkové kategorie, kdy je odběr a zamrazení vajíček nejvhodnější - ideálním případem je 30 let, kdy je žena na vrcholu plodnosti, tím nejkrajnějším je pak věk 35 let. Pokud by se vajíčka zamrazila později, nemusela by se při umělém oplodnění vyvíjet ve zdravé embryo a rovněž je zde větší šance na genetické poruchy a předčasně ukončená těhotenství. Proto se doporučuje toto rozhodnutí neodkládat a využít benefitů social freezingu co nejdříve.

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 19:00 6°C

Celá předpověď