Spočítejte si, kolik ušetříte za energie pouhou změnou dodavatele

foto

Novomanželé Novákovi postavili nový rodinný dům v jedné z jihomoravských obcí. I po kolaudaci bylo pořád co řešit, takže odběr zemního plynu a elektřiny nechávali na původním dodavateli. Až po více než roce po rozhovoru s kamarádkou napadlo mladou ženu přepočítat si, kolik by mohla její rodina ušetřit. A nestačila se divit – uspořená suma za plyn a elektřinu by se po přechodu k jinému dodavateli pohybovala kolem několika tisíc.

Ověřte si, kolik na plynu či elektřině můžete ušetřit

Kolik platíte za plyn nebo elektřinu jistě víte. Pak stačí jen vytipovat vhodné dodavatele energií a srovnat si jejich nabídky. V dnešní době internetu totiž není problém zjistit, jakou cenu by vám nabídl jiný dodavatel plynu nebo elektřiny. Srovnávačů cen energií najdete mnoho, ale buďte ostražití. I když to nemusí být na první pohled patrné, řada z nich je „nakloněno“ některému z dodavatelů, který si připlatil za reklamu… „Některé srovnávače pracují s neplatnými nebo zastaralými údaji. Nejjistější je proto zvolit osvědčenou kalkulačku online, která pracuje se současnými cenami. Zjistíte tak sice orientační, ale přesto docela přesnou úsporu, což může být první krok ke změně,“ doporučuje Juraj Ondris ze společnosti SPP.

S přestupem vám pomohou i odborníci

Pokud je na vás srovnání cen plynu nebo elektřiny příliš složité, neznamená to, že levnější energie vám nikdo nenabídne. Jak to jednoduše zjistit? „Každému, kdo nám pošle online nahrané své dosavadní vyúčtování, odborníci z SPP připraví zdarma na korunu přesné srovnání,“ upřesňuje Juraj Ondris z SPP. Ani to vás ale nezavazuje ještě k tomu, že musíte přejít. Jen budete vědět a můžete si vše v klidu rozmyslet. Pomoc má Juraj Ondris z SPP také pro ty, kteří se obávají třeba kvůli zneužití osobních údajů někam posílat svoje vyúčtování. „Potřebné údaje stačí přečíst operátoru z našeho centra pro zákazníky a výši úspory vám u SPP spočítáme i po telefonu.

Změnit dodavatele energie je snadnější, než si myslíte

Přestup k jinému dodavateli elektřiny nebo plynu je spolehlivou obranou, jak se nenechat zbytečně odírat vysokými cenami. Postup je totožný, ať už se rozhodnete změnit jedno, druhé nebo obojí. Dodavatele můžete klidně změnit i několikrát ročně, to bychom vám ale nedoporučovali. Lepší je si vše pořádně rozmyslet dopředu. A abyste nenaletěli a nečekalo vás nějaké nepříjemné překvapení, prostudujte si nejprve pořádně vaši současnou smlouvu.

Pořád se totiž ještě může stát, že jste kdysi dávno souhlasili s podmínkou, že při odchodu vás čeká pokuta. Komplikací se může stát i délka výpovědní lhůty. V okamžiku, kdy si ověříte, že vám nic nepříjemného nehrozí, všechny formality spojené s přestupem, vyřídí třeba v SPP za vás. A i když pak zjistíte, že jste se přece jen přepočítali, podle zákona můžete od smlouvy do čtrnácti dnů odstoupit. U Chytrého plynu od SPP máte ještě i po zahájení dodávky plynu pořád patnáct dnů na rozmyšlenou.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

6°C

Dnes je čtvrtek 2. února 2023

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď