Spárovky: jak vybrat a jak používat

foto

Ze spárovek si vyrobíte vlastní nábytek, schodiště i doplňky do domácnosti. Pozor, jednotlivé druhy spárovek se od sebe liší vzhledově i svými mechanickými vlastnostmi! V našem článku se dozvíte, podle čeho vybírat, jaký materiál zvolit pro konkrétní účely i kde ho koupit kvalitně a levně.

Co jsou to spárovky?

Spárovky jsou jednovrstvé formátované dřevěné desky složené z menších kousků masivního dřeva, které mohou mít různou tloušťku a délku. Slouží jako konstrukční polotovar k dalšímu použití. Kutily jsou oblíbené zejména pro své skvělé mechanické vlastnosti, zejména minimální vnitřní pnutí, které zabraňuje kroucení dřeva a zajišťuje tvarovou stálost výrobku. Jejich vlhkost se pohybuje v rozmezí 6 až 10 %. Jako zdravotně nezávadný materiál plně nahrazují laminátové desky. Spárovky jsou nejušlechtilejším aglomerovaným – kompozitním materiálem na bázi dřeva.

Jak se spárovky vyrábí?

K výrobě spárovek jsou potřeba hranolky dřeva, respektive široké lamely. Ty se jedna k druhé lepí na tupou spáru pomocí speciálních lepidel – nejčastěji disperzních a polyuretanových, podle evropského standartu DIN EN 204 označovaných jako D3 a D4. Povrch spárovek je následně po obou stranách zbroušen v egalizační brusce. Protože jsou spárovky vyrobené ze 100% přírodního dřeva a lepidel šetrných k životnímu prostředí, představují z hlediska udržitelnosti ekologicky čistý materiál. K výrobě lze použít dřevo listnatých i jehličnatých stromů. Technologický proces zpracování určuje jejich velikost.

Jaké existují druhy spárovek?

Spárovky najdete ve dvou variantách provedení – CINK a FIX. Cinkované neboli napojované spárovky (CINK) jsou vyrobené z oboustranně napojovaných krátkých lamel – délkově jsou spojeny na ozubový spoj a šířkově natupo. Díky nekonečným vlysům se vyznačují větší barevností, různorodostí a jsou cenově dostupnější než spárovky fixní (FIX). Ty jsou slepené průběžně z libovolně dlouhých lamel – od šířky natupo a podélně v jednom kuse po celé délce spárovky. Jsou barevně stálejší, pevnější, odolnější a frézování s nimi je snazší. Vypadají luxusněji, a proto jsou také nákladnější na pořízení.

Na jakou kvalitu spárovek můžete narazit?

Spárovky dělíme na základě kvality do čtyř tříd. Označení A / A garantuje nejvyšší kvalitu – barevnou sjednocenost vstupních lamel a oboustrannou čistou pohledovost výsledných spárovek. Kvalita A / B připouští barevnou nesjednocenost ze strany B, zarostlé zdravé suky a maximálně dvě černá očka do 1 mm na m2 plochy. Spárovky B/C se vyznačují barevnou nestálostí a bělí do 20 % plochy, norma zdravých suků je do 15 mm. U nejnižší kvalitativní třídy C/D není počet suků ani běli nijak limitován, spárovky mohou být narušené například tvrdou hnilobou, popraskáním či hmyzem.

K čemu se spárovky používají?

Spárovky jsou jakýmsi truhlářským polotovarem, který slouží k dalšímu zpracování. Vyrobit z nich můžete celou škálu dřevěných výrobků – schodiště, stolové nohy, kuchyňské doplňky, interiérový nábytek, kuchyňské nebo parapetní desky, a dokonce i velké pracovní plochy. Využití se liší dle jednotlivých druhů spárovek. CINK jsou vhodné například pro výrobu postelí, FIX zejména pro obklady stěn, dveře nebo desky stolů. Z třídy A/Avyrobíte posezení, z C/D spíše dílenské ponky. Spárovky mají nízkou pořizovací cenu a práce s nimi je snadná, opracovávají se stejným způsobem jako masiv.

Kde koupit spárovky kvalitně a levně?

Nejlevnější spárovky na trhu seženete na e-shopu Kupdrevo.cz. Firma DS Forest Trade, která je předním dodavatelem dřevěných výrobků v ČR i EU, je zde nabízí už od 519,- Kč za m2. Mezi sortimentem najdete průběžné smrkové a borové spárovky té nejvyšší kvality, ze kterých si snadno a levně sami vyrobíte nábytek nebo nejrůznější konstrukční prvky. Díky zachování přísných hygienických a bezpečnostních podmínek jsou vhodné také pro dětský nábytek. Vybrat si můžete hned z několika tlouštěk a délek nebo si nechat vyrobit spárovky přímo na míru.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

7°C

Dnes je neděle 2. dubna 2023

Očekáváme v 17:00 5°C

Celá předpověď