Skupina Proxenta vyplatila emisi dluhopisů v hodnotě 132 milionů Kč

foto Pavol Kožík

Investoři, kteří vložili peníze do cenných papírů skupiny Proxenta, inkasovali před nedávnem jistinu i s výnosy. Šlo o emisi dluhopisů v hodnotě 132 milionů korun s výnosem 6,25 procenta ročně. V dalších emisích s pozdějším termínem splatnosti byly vyplaceny výnosy v úhrnné částce více než 15,8 milionů korun.

Investiční skupina Proxenta tak plní své závazky vůči investorům řádně a včas, přesně podle dohodnutého plánu. Podle jejího šéfa Pavla Kožíka to dokazuje její finanční zdraví a platební disciplínu. "V nejistotě, která vládne na trhu, je Proxenta pevnou a stabilní součástí investičního ekosystému. Umožnilo nám to konzervativní plánování našich projektů a odpovědný přístup ke klientům," dodává.

Pozitivní cash-flow

Striktní platební disciplína vůči investorům je důkazem silné kapitálové pozice skupiny. Správné načasování investičních projektů průběžně generuje dostatečný cash-flow potřebný k plnění závazků "Čtyři projekty Proxenty jsou navzdory současným náročným podmínkám v současnosti ve finální fázi a zanedlouho budou exitovat," vysvětluje P. Kožík.

Znamená to, že prostředky utržené z prodeje projektů může skupina rozdělit mezi investory. Zbytek zdrojů plánuje použít na koupi nových firem. "Na stole mám nové zajímavé akvizice, kterým se už půl roku intenzivně věnuji a pečlivě je konzultuji s odborníky. Naše portfolio projektů se již brzy rozroste," naznačuje šéf Proxenty.

Krize vytvořila příležitosti na akvizici

"Teď se bude skvěle investovat. Velmi dobře se budou vyhledávat příležitosti. Je mnoho společností, které již nemají dostatečné finanční zdroje. Zajímavý je například segment subdodávek do výrobního sektoru, kde se dají za dobrých podmínek koupit kvalitní firmy, ale je třeba být připraven," přibližuje taktiku P. Kožík.

I proto se Proxenta chystá na svůj organický růst. V nejbližší budoucnosti plánuje rozšířit tým makléřů ze současného počtu deset na dvojnásobek. "Poprvé po sedmi letech jdeme rozšiřovat náš prodejní tým. Deset nových lidí dostane šanci s námi spolupracovat. Zaučíme je a ukážeme, jak fungujeme. Budou moci pracovat ve firmě, která se vypracovala z nuly na 7,4 mld. korun aktiv pod správou," říká Július Farkaš, ředitel týmu obchodníků Proxenta Broker.

Investuje i na Kubě

Jedním z největších projektů investiční skupiny Proxenta je výrobní závod na produkci cukrovinek na Kubě. Je to zároveň jediný projekt, který skupina realizuje mimo území Slovenské republiky. Investice je financována z prodeje akcií společnosti patřící do skupiny Proxenta. Ta je vlastníkem 51 procent akcií kubánského závodu Proxcor ve městě Caibarién na severu ostrova. Majitelem zbývajících 49 procent je kubánský stát. "Investice do akcií kubánského projektu Proxenty není předmětem veřejné nabídky a podrobnosti o ní předkládáme pouze omezené skupině klientů, pro které je takový způsob investování vhodný a přiměřený vzhledem k jejich investičnímu profilu," vysvětluje Kožík a dodává, že taková investice může v správně diverzifikovaném portfoliu investora vyvažovat investice alokované do konzervativnějších produktů.

Slovenská investiční skupina Proxenta působí na slovenském trhu od roku 2009. Portfolio jejích investičních projektů zahrnuje developerské projekty v Bratislavě a v Nitře, přičemž těžiště těchto investičních aktivit směřuje do lukrativních lokalit v samotných centrech těchto měst. Skupina realizuje i projekty v sektoru výroby potravin a dlouhodobé investice do perspektivních nájemních realit. Souhrnná tržní hodnota projektů přesahuje 7,4 miliardy korun. Aktuálně skupina realizuje rozšíření svých aktivit i mimo Slovensko, respektive mimo evropský kontinent. Na investičních aktivitách skupiny Proxenta se mají investoři možnost podílet prostřednictvím investic do různých druhů cenných papírů, jakými jsou např. dluhopisy, nástroje peněžního trhu (směnky), případně akcionářským vstupem do některého z realizovaných projektů.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď