Sjednáváte si životní pojištění? O zdravotním stavu nemá cenu lhát

foto

Životní pojištění si dnes můžete snadno zařídit z pohodlí domova. I tak to ale bude chvilku trvat. Přečtěte si, jak dlouho trvá schvalování, podle čeho pojišťovny hodnotí rizikovost a kdo vás bude krýt hned od začátku.

Pojistit si život nebo výpadek příjmu, to už dnes nutně neznamená dlouhé schůzky ani telefonáty s poradcem. Například online životní pojištění od Mutumutu se dá sjednat jednoduše přes internet a díky srozumitelnému formuláři i smlouvě to zvládne úplně každý. S čím byste každopádně měli počítat, ať se pojišťujete u kterékoli pojišťovny?

Pojišťovna vždycky posuzuje rizikovost

Proto je při sjednávání potřeba vyplnit zdravotní dotazník. Jeho součástí jsou vždy základní údaje jako věk, výška nebo váha, ale třeba i dotaz na to, zda a v jaké míře kouříte nebo které léky dlouhodobě užíváte.

Aby mohla vyhodnotit vaši rizikovost, bude se pojišťovna také zajímat o to, zda máte rizikové povolání nebo zda se věnujete některému rizikovému sportu. Neexistuje žádný univerzální seznam, každá pojišťovna si tyto kategorie určuje sama. Pokud vás vyhodnotí jako rizikovější, může se to promítnout do vyšší ceny pojistného.

Lhát se nevyplatí

Je logické, že byste raději platili míň než víc, ale nemá smysl nic zatajovat. Vyplnit dotazník podle pravdy je ve vašem zájmu. Pojišťovna si navíc může vyžádat detailní informace přímo od vašeho praktického lékaře nebo vás pošle na prohlídku ke svému smluvnímu lékaři – zvlášť pokud máte bohatou zdravotní historii nebo chcete pojistit například hypotéku.

Celý proces může trvat i dva měsíce. Pojišťovna posoudí váš zdravotní stav a rozhodne se, zda vás pojistí v plném rozsahu za standardní cenu, s přirážkou k ceně, nebo s individuální výlukou na specifické diagnózy či nemoci. Může se také stát, že vás nepojistí vůbec.

Kdy jste opravdu pojištěni?

Pojistka začne být platná až ve chvíli, kdy ji pojišťovna schválí. U některých pojištění můžete získat alespoň předběžné krytí, které vás zajistí právě na dobu schvalování pojistky. Často bývá jen na nízkou částku nebo pro případ úrazu. Ale například Mutumutu vás od prvního dne bude krýt v plném rozsahu.

Každé životní pojištění má čekací dobu

Čekací doba existuje proto, aby pojištění nezneužívali lidé, kteří už tuší nějaký zdravotní problém a chtějí se ještě honem rychle pojistit. Čekací dobu může pojišťovna stanovit jen pro některá rizika a může být různě dlouhá: zhruba od dvou měsíců až do jednoho roku v případě invalidity. Pokud byste během této doby skutečně onemocněli, za vybrané nemoci od pojišťovny nic nedostanete.

Životní pojištění za to stojí

I když se vám proces sjednávání a schvalování pojištění může zdát komplikovaný a zdlouhavý, mějte na paměti, že při dlouhodobých nemocech, invaliditě a úmrtí vám a vašim blízkým pojišťovny vyplácejí statisícové i milionové částky. To, že kontrolují rizikovost, je tedy na místě. Za jistotu, že dostanete slušný balík peněz, když vás potká neštěstí, se vyplatí tento proces podstoupit. A abyste své peníze určitě dostali, buďte při vyplňování zdravotního dotazníku upřímní a čestní.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

22°C

Dnes je neděle 26. září 2021

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď