Seznamte se s novinkami v oblasti daní

foto

Tak jako každý rok, i letos vešly v platnost nové zákony související s problematikou daní. Aktuálně jde především o změny daně z příjmu, uplatnění DPH u nemovitých věcí, povinnosti kontrolního hlášení a spotřebních daní. V následujících řádcích najdete informace, které by se mohly týkat i vás.

Aktualizace výkladu uplatňování DPH u nemovitých věcí

V čem spočívá letošní aktualizace výkladu uplatňování DPH u nemovitých věcí? Ministerstvo zveřejnilo aktualizaci informace jako reakci na legislativní změny, které nabyly platnost v roce 2015. Podstatou výkladu je upřesnění a vymezení různých pojmů (např. stavba, stavba rodinného domu/bytového domu, stavební pozemek apod.) a vysvětlení k uplatnění DPH v různých případech. Patříte-li mezi dodavatele stavebních a montážních věcí, pronajímatele, developery či nájemce, nebo hodláte prodat či koupit nemovitost, měli byste se o dané téma zajímat.

Změny daně z příjmů a spotřebních daní

Žádné velké změny související se změnami daní z příjmů nečekejte. Přesto byly navrženy určité úpravy, které by měly vejít v platnost 1.1. 2016 a navrhují se i další, jejichž účinnost nastane až v roce 2017. V zásadě jde spíše o úpravy řešící nesrovnalosti v aktuálním znění zákona. Jako příklad lze uvést nově zavedenou tvorbu daňové rezervy v souvislosti s příspěvkem na likvidaci solárních panelů, změnu kritérií, které definují základní investiční fond, nebo zvýšení daňového zvýhodnění na děti.

Co se týče spotřebních daní, souvisejí schválené změny s nakládáním se surovým tabákem a zavedením daně ze surového tabáku, provozováním daňového skladu na minerální oleje a nakládáním se zvláštními minerálními oleji. Nedílnou součástí je i aktualizace zákona o pohonných hmotách, v souvislosti s kaucí pro distributory pohonných hmot.

Nová povinnost pro plátce DPH

Patříte do skupiny plátců DPH? Pak se vás bude týkat nová povinnost elektronického podání kontrolního hlášení, která nabude účinnost od 1. ledna 2016. Vyplatí se nastudovat detailní informace, které najdete na webu ministerstva financí.

Nechte si poradit od odborníků

Pokud se v legislativních změnách ztrácíte, využijte profesionální poradenství. Obraťte se na zkušené právníky a daňové poradce z renomované společnosti KempHoogstad, která poskytuje daňové a finanční poradenství, a jejíž odborníci připravili tento soupis daňových novinek.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

24°C

Dnes je neděle 4. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď