Radíme: o co se zajímat při výběru nebankovní půjčky

Dnes jsme pro Vás připravili 4 vlastnosti, na které byste měli brát ohled při výběru nebankovní společnosti. Při dodržení tohoto postupu si můžete ušetřit velké množství starostí, eliminujete totiž pravděpodobnost, že si peníze půjčíte od nebankovní společnosti používající nekalé praktiky, jež mají za úkol Vás připravit o maximum peněz.

1. Jakým zákonem se řídí podmínky poskytnutí půjčky

Nebankovní společnosti poskytují půjčky buď dle občanského zákoníku, nebo dle zákona o spotřebitelském úvěru. Pro Vás, jako klienta nebankovní společnosti, jsou bezpečnější nebankovní půjčky poskytnuté dle zákona o spotřebitelském úvěru, který Vás chrání před nekalými praktikami, jako jsou:

  • zamlčení celkových nákladů na půjčku
  • použití rozhodčí doložky
  • ručení směnkou

Těchto praktik se naopak bez postihu mohou dopouštět ty společnosti, které poskytují půjčku dle občanského zákoníku.

To, podle jakého zákona si peníze půjčíte, najdete ve smlouvě o půjčce, případně všeobecných obchodních podmínkách. Oba dokumenty si důkladně prostudujte.

2. Podmínky řešení případných sporů

Některé nebankovní společnosti poskytující nebankovní půjčky v České republice mají svá sídla v zahraničí, např. v Litvě, Holandsku či Velké Británii. Tyto země jsou pak místy, ve kterých by byl řešen případný spor. Jezdit k soudu např. do Amsterdamu či Londýna nechce asi nikdo, proto je vhodné zvolit si pro řešení nepříznivé životní situace tu nebankovní společnost, která uvádí jako místo řešení případných sporů Českou republiku (tuto informaci najdete ve smlouvě o úvěr či všeobecných obchodních podmínkách).

Zároveň je vhodné si zjistit, jakým způsobem nebankovní společnost postupuje v případě, že nebudete mít peníze na včasné splacení půjčky. Tuto informaci najdete rovněž ve smlouvě o půjčce, všeobecných obchodních podmínkách, případně sazebníku poplatků (kde bude uvedena výše poplatku za prodloužení splatnosti půjčky). Přednost by pak u Vás měly mít ty společnosti, jejichž podmínky pro prodloužení splatnosti půjčky jsou nejpříznivější.

3. Způsob doručení financí

Drtivá většina nebankovních společností má jiné nabídky pro nové a vracející se klienty. Jedna z věcí, kterými se tyto nabídky liší, je způsob doručení peněz, kdy některé nebankovní společnosti zasílají peníze novým klientům výhradně poštovní poukázkou (tj. ne na bankovní účet). Toto může být komplikace v případě, že peníze potřebujete rychle, případně Vám nevyhovuje docházení na poštu/čekání na pošťáka.

4. Způsob komunikace s nebankovní společností

Řeč je zejména o tzv. barevných linkách zpoplatněných výrazně vyšší sazbou. Jejich užívání se stát snaží již několik let potlačit, nešvar v podobě komunikace prostřednictvím předražených hovorů však zcela nevymizel. Preferujte tedy tu společnost, která ke komunikaci s potenciálními i stávajícími klienty využívá standardní kanály v podobě telefonních linek s běžnými tarif či, e-mailu.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď