Profi čištění koberců vám ušetří čas i peníze

foto Funny dog and its dirty trails on carpet

S jarem přichází do našich domovů svěžest, barvy a svěží dekorace. S tím se často pojí i věhlasný jarní úklid. Do toho byste kromě utírání prachu a výměny šatníku měli zahrnout i čištění koberců. Pojďte se podívat, jak je pořádně vyčistit.

Fotogalerie

Asi nemusíme připomínat, že čištění koberců by mělo být pravidelnou součástí úklidu domácnosti. Koberce jsou totiž velmi náchylné k usazování prachu, nečistot a bakterií. Právě to způsobuje u citlivějších jedinců alergie a další zdravotní problémy. Pravidelné čištění koberců navíc také pomáhá prodloužit jejich životnost.

Neznamená to, že bychom měli každý den čistit koberec strojem, ale alespoň 1x týdně byste ho měli vysát běžným vysavačem. Zbavíte se tak drobků, prachu a dalších nečistot, které se na koberci mohou objevit. Koberec v kuchyni nebo v jídelně je potřeba vysávat i častěji než 1x týdně, protože se tu dá předpokládat větší znečištění než například v ložnici.

Výhody profesionálního čištění koberců

Některé typy koberců byste ani doma sami čistit neměli, protože byste je nenávratně poničili. To se týká především perských a vlněných koberců. Pokud je možné koberce smotat a poslat do profesionální čistírny koberců, pak to určitě udělejte alespoň 1x do roka. Pokud máte domácí mazlíčky nebo malé děti, může být nutné čistit koberce častěji.

Velkou výhodou profesionálního čištění je, že odborníci používají speciální čisticí prostředky a technologie, které dokážou odstranit i ty nejodolnější skvrny i hluboké nečistoty a bakterie.

Pokud máte koberec položený ode zdi ke zdi, měli byste se obrátit na profesionály, kteří čistí koberce u klientů doma. Případně si můžete půjčit stroj na čištění koberců domů a pustit se do čištění sami.

Jak prodloužit životnost koberce?

Když se do čištění koberce pustíte sami, ničeho se nebojte, jistě to zvládnete. Existuje hned několik způsobů, jak můžete prodloužit životnost koberce. Vedle pravidelného vysávání koberce, které je nezbytné pro odstranění prachu a nečistot, je tu také používání čisticích prostředků. Ty můžete používat při strojovém čištění koberce nebo při ručním čištění koberců.

Nepatříte k příznivcům chemie? Nevadí, klidně můžete sáhnout po přírodních prostředcích na čištění. Velmi účinný je ocet, který pomůže odstranit skvrny a zápach. To jistě využijete především pokud máte doma domácí mazlíčky, které by chemie mohla dráždit.

V boji se zápachem je účinným pomocníkem jedlá soda, kterou stačí na koberec nasypat, nechat chvíli působit a následně vysát. Jedlá soda váš koberec osvěží a bude díky tomu krásně vonět.

Základem prodloužení životnosti koberce je pravidelnost. Při pravidelném čištění budete mít jistotu, že je koberec čistý a také zdravotně nezávadný. Jedině pravidelnou údržbou dosáhnete toho, že váš koberec bude vypadat jako nový i po mnoha letech.

Tomu pomůže i to, že budete poctivě a rychle čistit skvrny, protože i zde platí, že čím dříve skvrnu odstraníte, tím snáze půjde dolů. Prostředků, které vám s tím pomohou je mnoho, proto byste podle typu skvrny měli vybrat ten, který se pro typ znečištění nejlépe hodí. Krev vyčistíte pomocí studené vody, skvrny od kávy nebo čaje nejlépe odstraní citronová šťáva nebo mýdlo, a na červené víno platí sůl.

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď