Prodejce autodílů odhaluje, jak funguje trh s autodíly

foto

Zajímá vás, jak přesně funguje byznys s autodíly? Co všechno platíte v ceně autodílu? Proč se ceny u jednotlivých prodejců liší i o desítky procent? Či byste se rádi dozvěděli, zdali je lepší nakoupit náhradní díly v e-shopu, nebo naopak v prodejně? Pak jste tu správně, neboť jsme si pro vás nachystali krátké shrnutí odpovědí přesně na tyto otázky.

Nicméně pokud byste se chtěli o problematice náhradních automobilových dílů dozvědět mnohem více, jednoznačně vám doporučujeme navštívit webové stránky prodejce autodílů Voton.cz, kde se v odkazovaném článku podrobněji dočtete o tom, z čeho všeho je složena jejich cena, kudy díly fyzicky putují do prodejen a třeba taky to, jak je to s díly z Polska. Každopádně nyní již začněme s poodhalováním zákulisí trhu s autodíly. 

Existují dvě strategie prodeje autodílů, přičemž jen jedna je vhodná pro běžného odběratele 

Základem k pochopení fungování trhu s autodíly je uvědomění si toho, že existují 2 různé strategie, jak obchody naceňují své produkty. První z nich je ta, při níž prodejci nabízejí zboží za doporučenou cenu - tedy takovou, jež už v sobě zahrnuje vysokou marži. I když ne tak docela, neboť právě díky vysoké marži si mohou bez potíží dovolit na své autodíly dávat značné slevy, tudíž prodejní cena je mnohdy o hodně nižší než doporučená.  

Doporučená cena tímto de facto ztrácí na hodnotě, výše zisku se stává manipulovatelnou pomocí výše slevy a na straně zákazníka navíc může dojít k vytvoření iluze, že ušetřil. Pro obchody s autodíly používající tuto strategii je typické, že nabízejí celou řadu věrnostních a bonusových programů, a to především pro velké odběratele, neboť to jsou právě oni, na nichž dokáží nejlépe udat rozsáhlé množstevní slevy, díky kterým může společnost generovat vyšší zisk. 

Z pohledu běžného odběratele - rozumějte člověka, jenž za náhradní díly na auto utratí maximálně v řádu pár tisíc korun měsíčně, je mnohem výhodnější druhá strategie. Ta spočívá v tom, že obchod ignoruje doporučenou cenu a k nákupní ceně, za kterou autodíl pořídil od dodavatele, připočte optimální marži. Jedná se o přirážku, jež je nejmenší možná, vzhledem k výši nákladů a cílenému zisku podniku. Nic víc součástí prodejní ceny není. 

Takováto cenotvorba pak nicméně obchodu neumožňuje využívat instrument v podobě slev. To však není třeba, neboť jak z logiky věci vyplývá, ceny jsou už tak stanoveny nejníže jak jen je to možné. A to nejenom pro drobné odběratele, ale i pro ty velké. 

Autodíly seženete levněji na internetu, firmám totiž odpadají náklady za chod provozoven 

Co dále má vliv na cenu autodílů? Jedním z významných faktorů je to, kolika a jakých distribučních cest obchodník využije. Obvykle platí, že čím více přeprodejců je v řetězci, tím vyšší je finální marže. V ceně se samozřejmě projevují i náklady na dopravu, skladování a provoz pobočky. S tím se úzce váže odpověď na otázku, jestli je lepší nakoupit náhradní díly v e-shopu, nebo naopak v prodejně. Vzhledem k tomu, že skladování stojí obchod méně peněz než provoz pobočky, tak se přikláníme spíše k první variantě. Ovšem i kamenné pobočky mají své výhody, tou největší je možnost si zboží prohlédnout naživo.  

Na trhu se pohybuje omezený počet výrobců autodílů, ovšem počet kanálů, jakými se mohou díly dostat od výrobce až na pult prodejny, respektive na sklad e-shopu, je opravdu nespočet. Krom zmiňované pozice v distribučním řetězci, zde hraje též roli i objemnost dodávek, důvěryhodnost firmy a síla dodavatele. Právě z tohoto důvodu do ČR putuje spousta dílů z Polska, neboť tam sídlí velkoobchody, jež vzhledem k velkému objemu objednávek dokáží u výrobců usmlouvat nižší ceny. To každopádně neznamená, že díly jsou polské výroby, potažmo nekvalitní. 

Chcete se dozvědět více o tom, jak to chodí ve světě náhradních automobilových dílů? Pokračujte dále na článek prodejce autodílů Voton.cz.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

30°C

Dnes je úterý 11. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď