Proč se vyplatí studovat MBA?

foto Titul MBA z ověřené školy firmy oceňují.

Krátkodobá investice do školného představuje dlouhodobou návratnost, shodují se průzkumy i odborníci. Studium MBA ale přináší řadu dalších přínosů. Kromě prohloubení znalostí je to i rozšíření sítě profesních kontaktů.

Fotogalerie

Získání titulu MBA vyžaduje investici času, energie a peněz, ty se ale bohatě vrátí v benefitech, které profesní titul svým nositelům přináší. Před zapsáním ke studiu je však důležité posoudit kvalitu profesní školy a řídit se především podle referencí absolventů, obsahu výuky a složení lektorského týmu školy. Čtěte dále a dozvíte se více o všech klíčových faktorech spojených se studiem MBA, které vám pomohou v rozhodování.

Mezi nejprestižnější poskytovatele studia MBA patří i pražský Ústav práva a právní vědy. Výhodou profesního studia MBA je zde individuální přístup k výuce. Studium probíhá v malých skupinách (max. 8 studentů ve skupině), nebo 100% online z pohodlí domova či kanceláře.

Video: Reference absolventů MBA

Návratnost investice do MBA

Mezi absolventy dobrých profesních škol dochází k návratnosti investice do studia do dvou let. Výraznějšího růstu finančního ohodnocení se po studiu dočká více než 80 % absolventů. Přesto, aby bylo možné rozhodnout, zda je správné studovat programy MBA, nestačí vypočítat pouze okamžitou návratnost finanční investice do titulu MBA, protože profesionální kontakty, které získáte během studia, mohou mít z dlouhodobého pohledu ještě zásadnější vliv na kariéru, než zvýšení platu v horizontu několika málo měsíců po absolutoriu.

JUDr. Luděk Lisse, Ph.D. LL.M. MPA, ředitel Ústavu práva a právní vědy říká, že jedním z hlavních důvodů, proč se studenti rozhodují pro profesní studium, je jejich touha rozšířit profesní síť. „Od nás dostávají přesně to, co chtějí – přístup k inspirativním lektorům a kolegům, s nimiž by se jinak nepotkali,“ uvádí Luděk Lisse.

Vztahy vytvořené během studia mohou mít pozitivní dopad na příležitosti v zaměstnání i podnikání a významně pomoci v kariéře. Odborníci proto radí potenciálním studentům MBA, aby přemýšleli především o dlouhodobých finančních a profesních přínosech studia MBA.

Nefinanční faktory, které je třeba zvážit

Přestože finanční přínos titulu MBA je klíčovým hlediskem, odborníci i absolventi tvrdí, že je třeba vyhodnotit i další důležité faktory, jako je například to, že tento titul může výrazně urychlit kariérní změnu. Zájemci o studium MBA posuzují, zda jim MBA pomáhá získat nové dovednosti i profesní kontakty, díky nimž budou více zajímaví pro zaměstnavatele ve svém novém cílovém odvětví. MBA pomáhá v odhodlání věci skutečně změnit. Kvalitní studium MBA představuje příležitost pro osobní růst a rozvoj přesně těch schopností, které jsou pro další profesní rozvoj důležité.

„MBA je dobrá cesta, když kandidáti hledají změnu nebo významný kariérní posun,“ dodává k tématu Luděk Lisse. Absolventi s touto motivací dosahují skvělých výsledků jak v manažerských, tak platových žebříčcích.

"Pokud hodláte provozovat studio jógy nebo se chystáte provozovat myčku aut, pak MBA asi nepotřebujete. Ale pro mnohé manažery a podnikatele, kteří chtějí budovat vlivnou značku a růst, představuje MBA strategický krok,“ říká Luděk Lisse.

Hledá se nový lídr

Programy MBA jsou navrženy tak, aby připravily budoucí lídry, takže MBA je vhodné zejména pro osoby, které chtějí úspěšně uplatit vůdcovské schopnosti a stát se úspěšnými lídry.

„Může to být podnikatelský vůdce nebo týmový lídr, případně i manažer ve veřejné správě, školství nebo zdravotnictví, protože úspěšné absolventy máme ve všech těchto oblastech,“ poznamenává Luděk Lisse.

MBA nemusí být tím nejlepším řešením pro někoho, kdo chce být jen funkčním specialistou v určité oblasti podnikání, protože se jedná o titul v oblasti managementu. Studium MBA je však vysoce relevantní pro jednotlivce, kteří chtějí získat interdisciplinární strategické myšlení a komunikační dovednosti nezbytné právě pro manažerské řízení.

Aspekty životního stylu

Každý, kdo zvažuje MBA, by měl pochopit, že dokončení tohoto typu vzdělání vyžaduje především odhodlání a motivaci. Zapsání se do programu MBA nemá smysl, pokud si nejste jisti, zda titul MBA skutečně chcete a využijete.

Lektoři a absolventi MBA často říkají, že ten, kdo se snaží rozhodnout, zda usilovat o profesní studium, by měl zvážit, zda studium MBA pro něj osobně bude obohacující zkušeností. Pro mnohé absolventy pak představuje profesní škola jedno z nejšťastnějších období života.

Jednou z klíčových výhod studia na dobré profesní škole je to, že poskytuje expozici široké škály kariérních příležitostí. Přínosem je, že po studiu existuje spousta možností, kam se profesně vydat. Můžete se vrátit ke své profesi, změnit obor, nebo také můžete začít podnikat. Absolventi často buď několik rolí kombinují, nebo si v průběhu kariéry vyzkouší různé pozice i podnikání.

Projektově laděné vzdělávací aktivity ve výukových modulech MBA umožňují studentům praktikovat řešení skutečných manažerských problémů a situací. To pomáhá studentům stát se více kreativními manažery s tím, že tento typ vzdělávání má trvalý dopad. Takového výsledku se určitě nedá dosáhnout při jednorázových vzdělávacích aktivitách nebo krátkodobých kurzech.

MBA může nabídnout formativní zážitek, který studentovi pomůže při rozvoji jeho profesní identity. „MBA může být mnohem víc, než znalosti a dovednosti získané v průběhu studia, studium může skutečně obohatit vaši osobnost a rozšířit vnímání světa podnikání a jeho smyslu,“ uzavírá Luděk Lisse.

Rozhodněte po seznámení se všemi informacemi. Podívejte se na reference absolventů a nabídku studijních programů. Můžete rovněž navštívit pravidelný Den otevřených dveří. Ústav práva a právní vědy dělá maximum pro komfort a pohodlí všech studentů i zájemců o studium.

Více informací naleznete na www.ustavprava.cz.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 30°C

Celá předpověď