Proč by nás měla zajímat fairtradová káva?

foto

V České republice se ročně prodá přes milion kilogramů fairtradové kávy a z toho téměř 2/3 tvoří káva Tchibo. Proč bychom měli upřednostňovat fairtradovou kávu my jako spotřebitelé? 

Odpověď je velmi jednoduchá – nákupem fairtradové kávy podporujeme drobné pěstitele v systému Fairtrade, kteří budou moci kávu i nadále udržitelně pěstovat, a my si mohli dopřávat své oblíbené kávičkové rituály.

Co vlastně znamená Fairtrade? 

Není to nálepka, která se dá koupit. Certifikace Fairtrade označuje zboží vyrobené podle přísných kritérií - sociálních, ekologických i ekonomických. Jejich cílem je zlepšovat životní podmínky pěstitelů kávy v zemích globálního jihu tak, aby mohli pěstovat kávu i v budoucnu.

Certifikace Fairtrade zaručuje pěstitelům garantovanou minimální výkupní cenu a navíc fairtradový příplatek, který mohou využít na zlepšení infrastruktury, efektivnější pěstování kávy nebo také na boj s klimatickými změnami. Společnost Tchibo například loni zaplatila za kávu prodanou v České republice na fairtradovém příplatku přes 9 miliónů Kč.

Tchibo se ale v kávovém pásu angažuje ještě daleko více, a to prostřednictvím vlastního programu Tchibo Joint Forces®. Jeho hlavním cílem je právě pomáhat farmářům při přechodu na udržitelné pěstování kávy, ale zároveň i řešit další klíčové problémy daných komunit. Například děti v Tanzánii se díky tomu učí pěstovat kávu udržitelně už ve škole nebo děti v Guatemale zase mohou chodit do denních center, zatímco jejich rodiče sbírají kávu. Mimochodem, udržitelným způsobem je vypěstovaná až čtvrtina veškeré kávy Tchibo

Podívejte se, jak roste udržitelná káva!

Díky projektu Tchibo Joint Forces v Guatemale mohou děti sběračů kávy chodit do školy.

Díky projektu Tchibo Joint Forces v Guatemale mohou děti sběračů kávy chodit do školy.

Abychom i v budoucnu mohli pít kávu

Možná si řeknete – proč podporovat farmáře kdesi daleko, když doma máme dost vlastních starostí a farmářů, kteří by také potřebovali podpořit. Jednoduše proto, že bychom jinak v budoucnu nemuseli žádnou kávu mít. Pokud se nezmění způsoby pěstování a nenajdou se řešení na klimatickou krizi, kávy bude čím dál tím méně.

Stačí při svém výběru sledovat, která káva je fairtradová nebo má případně jinou uznávanou certifikaci. Každopádně při návštěvě obchodů Tchibo si můžete být jisti, že na kávovém baru vždy dostanete fairtradovou kávu. A když si s sebou vezmete vlastní hrneček nebo dózu na zrnka, dostanete navíc slevu. I takhle jednoduše můžete přispět k udržitelnému pěstování kávy a měnit společně s námi svět k lepšímu. 

www.tchibo.cz/udržitelnost  

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď