Překáží vám kabel? Tak zkuste aku vrtačku se příklepem.

foto

Existuje řada řemesel, která se bez vrtačky neobejdou. Samozřejmě, že každé z nich má rozličné požadavky na užitné vlastnosti vrtačky. Abyste však mohli vrtačku použít třeba i v domácnosti, je vhodné volit rozumný kompromis. Tím může jistě být i aku vrtačka 2v1.

Proč 2v1?

Dlouhou dobu byl nedostatkem aku vrtaček chybějící příklep. To už je nějaký ten pátek minulostí a díky tomu je dnes aku vrtačka s příklepem dostupná za rozumné peníze. Za aku vrtačku 2v1 se pak považují aku vrtačky, kde lze dle potřeby příklep vypnout.

Kdy použít příklep a jak funguje?

V případě, že máte v plánu vrtat do tvrdých materiálů otvory o větším průměru, je vhodné vždy použít funkci příklepu. Díky příklepu bude totiž vrtání jednodušší. Vrtačka díky této funkci sebou „hází“ dopředu a dozadu, čímž napomáhá rychlejšímu prorážení tvrdých materiálů.

Použití příklepy je naopak nevhodné, pokud vrtáte menší průměry a je vyžadováno přesné vrtání. To samé platí i pro měkké a křehké materiály, které by díky příklepu mohly snáze prasknout.

Opravdu nahradí aku vrtačka s příklepem běžnou příklepovou vrtačku?

Ano, i ne, vždy totiž záleží na zvoleném výkonu vrtačky, konkrétně na výši kroutícího momentu. Pokud hledáte vrtačku, se kterou bude možné vrtat a utahovat šrouby velkého průměru v tvrdých materiálech, je nutné volit kroutící moment vyšší než 50 Nm. Vždyť i běžné elektrické vrtačky s přívodním kabelem se kupují podle výkonu.

Druhým neméně důležitým parametrem je pak kapacita akumulátoru, abyste po každé vyvrtané díře nemuseli dávat vrtačku do nabíječky je vhodné volit kapacitu, alespoň 1,5 mAh. Nejlepší je pak mít dva akumulátory, protože baterie se rády vybíjí, když je nejvíce potřebujete.

Abyste byli s vrtačkou spokojeni hledejte modely s možnou regulací otáček, každý materiál a průměr vrtáku totiž vyžaduje jinou rychlost vrtáku.

Příjemný bonus

Svoji prvotní oblíbenost u uživatelů si aku vrtačky vysloužily díky tomu, že kromě vrtání se s nimi skvěle dotahují šroubky a vruty. Navíc díky absenci kabelu se s nimi dostanete do řady míst, které byly elektrickým vrtačkám zapovězeny.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

9°C

Dnes je pondělí 25. října 2021

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď