Pražský rekordman Kiptanui bude hlavní hvězdou premiéry Mattoni Budějovického 1/2Maratonu

foto Budějovický 1/2 Marathon

České Budějovice/ Elitní listinu sobotní premiéry Mattoni Budějovického 1/2Maratonu zdobí keňský běžec Eliud Kiptanui, vítěz Volkswagen Maratonu Praha z roku 2010 a dosud držitel rekordu závodu.

„Jsme rádi, že se nám podařilo hned na první ročník získat takové jméno, Díky předloňskému výkonu na maratonu v Praze se odrazil do velkého světa a teď by si rád vylepšil osobní maximum take na půlmaratonu,“ říká Jana Moberly, manažerka elitních atletů pořadatelského týmu. Ve středu 23letý Kiptanui dosud nejlépe běžel loni v Berlíně 1:01:11.

Mužské pole slibuje vyrovnaný souboj, šest běžců má zaběhnuto těsně okolo 1:01. „Mohli by vydržet dlouho pospolu, z čehož by pak mohl vyjít hodně kvalitní čas,“ odhaduje Moberly. Spoléhá na Keňany Henryho Kiplagata nebo Nicholase Kipkemboie a také na Etiopany Chalu Dechaseho nebo Adugnu Tekeleho. Za tajného favorita je označován Daniel Chebii z Keni, třikrát v řadě vítěz silniční desítky v Düsseldorfu a muž, který zvládl loni v Berlíně 25 km za 1:13:38.

Mezi ženami ponese číslo jedna Tadelech Bekele z Etiopie, která byla už loni třikrát na stupních vítězů v bězích RunCzech.com, vítězství se však zatím nedočkala.

Na osobní rekord poběží v posledním předolympijském testu také Ivana Sekyrová. Druhý český olympionik pro maraton v Londýně 2012, domácí Jan Kreisinger, nastoupí ve štafetě. Celou půlmaratonskou trať si dá až o dva týdny později v Olomouci.

Skupinka elitních atletů vyrazí do Českých Budějovic v pátek v 8.16 z hlavního nádraží v Praze speciálně označenou lokomotivou Českých drah v barvách RunCzech.com.

Mezi zajímavé tváře na startu patří ještě bývalý guvernér ČNB, zdejší rodák Zdeněk Tůma, bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý, nebo Aleš Tvrdý, 51letý muž s transplantovaným srdcem. Ti všichni vyrazí na celý půlmaraton, který začíná v 19 hodin.

www.budejovickypulmaraton.cz

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

5°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď