Praha debatující i hravá. Téma: arabská žena

foto Arabfest 2015

Ozvěny šestého ročníku plzeňského FESTIVALU ARABSKÉ KULTURY proběhnou v Praze necelý týden po skončení plzeňské části, tedy ve dnech 23. až 25. dubna.

Během tří dnů se návštěvníci budou moci přesvědčit o mnoha rolích, které ženy v arabských společnostech sehrávají: manželky a matky, nositelky tradic, ale také bojovnice za lidská práva a zapálené feministky. A právě tyto překvapující role, v nichž si arabské ženy dokáže v Čechách málokdo představit, jsou ústředním motivem Festivalu arabské kultury v Praze.

„Když se řekne arabská žena, většina lidí uvidí ženu proti své vůli svázanou nesmyslnými nařízeními, utlačovanou, poddajnou, nešťastnou… my chceme ukázat, že ženy v arabských zemích mohou být mnohem více, než si myslíme!“ představuje zaměření festivalu hlavní koordinátorka Jitka Fridrichová.

Letošní ročník uvede každý den programu jednu zajímavou debatu s unikátními hosty. Návštěvníci se tak mohou těšit na diskuzi o muslimském šátku a identitě žen, které jej nosí či nosit odmítají, a to přímo od muslimek žijících v Čechách. Nebo se dozvědět zákulisní informace o životě ve smíšeném manželství, o němž si budou Češka, Palestinka a Čecho-Syřan povídat s redaktorkou ČRo Danielou Vrbovou. Speciální událostí, která proběhne v jedinečných prostorách Knihovny Václava Havla, bude páteční debata o ženách v syrské revoluci, do níž se zapojí výjimečná aktivistka s českými kořeny Sandra Bitar.

Arabfest 2015. Téma: arabská žena

V průběhu čtvrtečního večera dojde na zodpovězení otázky, zdali jde islám dohromady s feminismem. O zdánlivě neslučitelných tématech bude paní Blanka Knotková-Čapková přes Skype hovořit s významnou osobností muslimského feminismu paní Aminou Wadud.

Pozvání vystoupit na festivalu přijala také česká novinářka žijící v Zálivu paní Jana Kotaishová, která publiku představí svoji vyvzdorovanou knihu Studená řeka. Napínavý příběh o pohnutých osudech svého manžela, jeho rodiny a mnoha tisíců palestinských uprchlíků kontrastuje s životním nadhledem, kterým je kniha umně protkána. Uvedení Studené řeky bude pojato jako křest!

Již tradičně se mohou návštěvníci těšit také na promítání nevšedních snímků s blízkovýchodní tematikou. Letos by jim určitě neměl ujít oceňovaný palestinský film Mars at Sunrise. Fantaskní snímek režisérky Jessicy Habie zachycuje střet dvou umělců na opačných stranách izraelsko-palestinského konfliktu a dokazuje, že malířova osobnost, odvaha a především duše nemohou být nikdy uvězněny!

„V programu ale bude místo i na oddychovější témata,” ujišťuje vedoucí pražské sekce festivalu Jitka Fridrichová. „Příležitost přijít si na své dostanou všichni milovníci arabštiny, kteří se zábavnou formou naučí nové užitečné fráze, ale i gurmáni toužící ochutnat výbornou tradiční kuchyni a sladkosti i ti, kteří si chtějí nechat vykreslit tetování hennou”.

Více informací o jednotlivých akcích zde: http://www.arabfest.cz/program/akce-v-praze/.

Projekt je součástí plzeňské části Festivalu arabské kultury, který je realizován ve spolupráci s městem Plzeň a Západočeskou univerzitou v Plzni za podpory společnosti Plzeň 2015 v rámci programu Evropského hlavního města kultury 2015.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

12°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď