Počet nově vzniklých s.r.o. loni nepřesáhl 30 tisíc

foto

Společnosti s ručením omezeným loni přibývaly pomaleji než v roce předchozím. Podle expertů za to může zejména postupné ochlazování ekonomiky a související tendence rušení nefunkčních a neaktivních společností.

Za posledních deset let přibylo na českém trhu přes 160 tisíc nových společností s ručením omezeným. Z necelých tří set tisíc na začátku roku 2010 se počet s.r.o. za deset let vyšplhal na 480 tisíc. Bezesporu k tomu přispěla celá řada faktorů, nejvýrazněji zejména ekonomický růst a legislativa, která novelou notářského tarifu od poloviny roku 2016 výrazně zlevnila založení společnosti s ručením omezeným s nejzákladnější strukturou. Takzvaných „stoeurových“ s.r.o. začalo přibývat hlavně roce 2017, kdy vzniklo rekordních 31 204 společností s.r.o.. Od té doby je tendence nově vznikajících společností spíše klesající.

Loni vzniklo „jen“ 28 799 s.r.o., což je zhruba o půl druhého tisíce méně než v roce předchozím. Oproti tomu rekordní byl loňský rok co do zaniklých společností, kdy na 1,98 vznikajících s.r.o. připadla 1 zaniklá. Tento vývoj je pravděpodobně výsledkem jednak obav z pomalu přicházející krize, ale dále také se snahou vlády zlevnit novelou svého nařízení likvidaci tak, aby vlastníky tzv. spících společností motivovala k jejich rušení. Navíc začíná vedle založení s.r.o. stále více profesionálů nabízet i jejich likvidaci, neboť poptávka po asistovaném rušení společností stále stoupá.

Zajímavá jsou rovněž data týkající se počtu společností v jednotlivých krajích. V tomto ohledu dominuje zbytku republiky jednoznačně Praha, kde má sídlo skoro každá druhá společnost s ručením omezeným. Nejméně jich je pak na Vysočině. Z hlediska zahraničních vlastníků si s.r.o. pořizují nejčastěji Rusové, Slováci, Ukrajinci a Němci. V kontextu ostatních mají výrazné zastoupení také občané Spojeného království a do první dvacítky nejčastějších zahraničních vlastníků se překvapivě probojoval také třeba Kazachstán.

Dle odborníků lze v letošním roce očekávat navázání na tendenci roku 2019, tzn. pomalejší nárůst počtu nově vznikajících s.r.o. a naopak výraznější podíl likvidovaných společností. Výraznější změny by tam mohl přinést až rok příští, kdy by měla nabýt účinnosti novela zákona o obchodních korporacích, která mimo jiné zjednoduší zakládání s.r.o. s nižším kapitálem.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

21°C

Dnes je neděle 12. července 2020

Očekáváme v 11:00 19°C

Celá předpověď