Outdoorové sporty můžete dělat i na podzim

foto

Podzim je nejlepším obdobím pro venkovní zábavu. Všichni jsou po letních prázdninách zpět v práci, hromadí se nové emaily, začala škola a svět se dal znovu do pohybu. Nejbližší volné dny nás čekají na Vánoce, no i přesto, že jste nyní chyceni mezi létem a zimou, není důvod zavěsit vaše turistické boty na klinec a čekat, dokud napadne sníh. Využíjte poklidného babího léta, absenci davů a nástup mimosezónních cen, a užijte si outdoorové sporty naplno i na podzim. Jediné, co k tomu potřebujete je správné vybavení. Budete se muset připravit na mnoho různých podmínek. Mějte na paměti, že podzimní počasí je nestálé a teploty se mohou rychle měnit.  

Podzim na kole

Na horském kole můžete jezdit kdykoli v roce. Díky nižším podzimním teplotám však budete mít větší výdrž, a při jízdě na stezkách lemovaných zbarveným listím se potěší i vaše duše. Horská cyklistika zlepšuje vaši kondici a může vás přivést na místa, která jste nikdy předtím neviděli. Pozitivní zprávou je, že to ani není tak těžké, jak si možná myslíte. Na kole musíte myslet na všechny možné scénáře, proto je nejlepším řešením vrstvení oblečení. Nezapomeňte ani na vybavení do deště.

Hory mají na podzim své čaro

Chladné a suché počasí znamená méně lidí, méně brouků, a více zábavy u ohně. Kemping v přírodě je skvělým způsobem, jak si podzim užít naplno. Kempování v podzimních měsících se neliší od kempování v létě, pokud jste ovšem dobře připraveni. Možná budete muset investovat do dalšího vybavení nebo trochu izolovanějšího spacáku, no krása přírody v těchto měsících určitě stojí za to. Nezapomeňte ani na teplou softshellovou bundu, nepromokavé boty a teplé ponožky.

Podzim je ideálním obdobím i pro lezení a turistiku. Listí postupně ubývá takže hory nabízí lepší výhledy. Když vyrazíte do přírody, vždy si s sebou vezměte vodu a lékárničku. Udržujte svůj mobilní telefon nabitý, pokud plánujete adrenalinový výlet do hor, řekněte svým přátelům o svých plánech a místě, kam plánujete jet. Noste turistickou obuv s dobrou trakcí, která vám pomůže udržet si stabilitu zejména na kluzkém povrchu. Nezapomínejte ani na teplejší oblečení, protože rána a večery již bývají chladné. Doporučujeme si také přibalit náhradné oblečení, zejména suché tričko, ponožky rychleschnoucí šortky, nebo suché kalhoty.

Paddleboardingu podzim nevadí

Plavání a pádlování nabízejí vynikající možnost jak si užít adrenalin, i když slunce už nesvítí. Tento skvělý sport si můžete užít v každém ročním období. Jedna věc je ale jistá, pokud nemáte správné vybavení v chladném počasí si jej moc neužijete. Zůstat v teple na vodě je nesmírně důležité. Pokud ještě nemáte váš vlastní paddleboard, můžete si jej koupit na neonmars.cz.

Alfou a omegou podzimního pádlování je správný výběr neoprenu. Vášniví pádlaři (kterými pravděpodobně jste, pokud vyrážíte pádlovat do chladného počasí) se neustále pohybují, vydávají velké množství energie a při setkání se studeným větrem nebo deštěm pak prožívají nepříjemné překvapení. Tlustý neopren může snadno způsobit přehřátí vašeho těla, proto nejlepší volbou je střední tloušťka neoprenu 3/2 mm (kdy 3 mm označuje tloušťku neoprenu ve střední části těla, a 2 mm udává tloušťku na rukou a nohách). Neoprén vám umožní pádlovat, jak se vám zlíbí, a také vás udrží v suchu. Znáte to - nejlepší způsob, jak zůstat v teple, je zůstat v suchu!

Nezapomínejte ani na vaše nohy. Pokud udržíte v teple nohy, vaše tělo bude více než pravděpodobně následovat. Neoprenové botičky využijí teplo vašeho vlastního těla jako další vrstvu izolace. Navíc se nemusíte bát, že na paddleboardu stratíte rovnováhu, protože velmi rychle schnou. Vhodné jsou boty s tloušťkou od 2 mm do 8 mm a větráním na tenčí straně.

Jsme pevně přesvědčeni, že neexistuje špatné počasí, pouze nedostatek přípravy. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv sport, přejeme vám, ať si jej užijete naplno.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

9°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď