Objevte 5 úžasných dobrodružství vlakem

foto

Už samotná cesta, může být cíl. Neberte vlak jako pouhý dopravní prostředek, ale jako pořádné dobrodružství. Z našich 5 tipů na železniční trasy si vybere batůžkář využívající couchsurfing i milovníci luxusní dovolené.

Glacier Express, Švýcarsko

Dechberoucí výhledy na ostré štíty Alp při vyjížďce z Zermattu do Svatého Mořice nebo Davosu jsou životním zážitkem. Legendární Ledovcový expres překonává 91 horských tunelů, hluboké soutěsky a průsmyky ve výšce přes 2000 metrů, takže i v létě můžete zahlédnout sníh.

Označení expres je však v tomto případě spíš nadnesené. Vlak urazí trať za 7,5 hodiny a Švýcaři jej proto propagují jako “nejpomalejší expres na světě”. Nejkrásnějším úsekem je v údolí Albula, kde vlak meandruje kolem točitými tunely a překonává mosty, příkrá stoupání nebo naopak prudká klesání.

Transsibiřská magistrála, Rusko

Velkolepá cesta ruskou tajgou je dobrodružstvím číslo jedna pro všechny milovníky vlaků a nádherné přírody. 9288 km dlouhá železnice z Moskvy překonává 8 časových pásem přes pohoří Ural, hluboké sibiřské lesy, mohutnou řeku Ob a kolem blankytně modrého Bajkalu pokračuje na dálný východ do Vladivostoku. Na Transsibiřské magistrále se můžete svézt jak luxusními turistickými vlaky, tak i prémiovými expresy. V obyčejných rychlících však zažijete opravdové Rusko.

Himalájská železnice, Indie

96 kilometrů za 6 hodin? Na začátku si možná pomyslíte, že vydat se může jen šílenec, jenže na konci budete chtít víc. Nádherné výhledy na Himaláj, zelená údolí a atmosféra cestování jako “za starých časů”, jsou neopakovatelným zážitkem. Vlak z Kalky do Šimly projíždí skoro tisíc oblouků a překonává téměř podobný počet mostů.

Shimla byla za dob britské nadvlády v Indii přechodným hlavním městem britského Rádže. V období veder se administrativa a celá vláda stěhovala pravidelně z rozpálené Kalkaty do horské stanice v Šimle, kde panovalo příjemnější klima.

Trať do Šimly však není rozhodně jedinou vyhlídkovou železnicí v Indii. Podobně úžasná je i cesta po Dárdžílinské železnici nebo Horská železnice Nilgiri.

The Ghan, Austrálie

Z tropického Darwinu plného tropické zeleně, přes pouštní Alice Springs, skalnatá rudá skaliska centrální Austrálie až do Adelaide na jihu kontinentu.

Při cestě Ghanem člověk vlastně následuje stopy objevitelů australského vnitrozemí. Železnice navazuje na cesty Johna McDoualla Stuarta, jehož mapy byly základem při její stavbě. Název vlaku je pravděpodobně odvozený z The Afghan Express, tedy afghánských velbloudářích, kteří pomáhali s výstavbou železnice.

Ghan mívá až 44 vozů a je tak nejdelším osobním vlakem na světě.

Vlakem za dávnými Inky, Peru

Andy na jedné straně, řeka Urubamba na druhé, incká pevnost Ollantaytambo nad vámi a na závěr jako odměna Machu Picchu se strhující výhledy na okolní krajinu.

Vyrazit můžete pravidelnými vlaky Inca Rail nebo Pero Rail. Kdo však touží po opravdu exkluzivním zážitku, pro toho je připravený spoj Hiram Bingham, pojmenovaný po objeviteli Machu Picchu. Po obědě v elegantním jídelním voze a drinku v baru, můžete obdivovat okolní přírodu z panoramatického vagonu.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď