Objem hypoték je na vzestupu

foto

Hypotéky jsou v České republice jedním z nejoblíbenějších produktů pro financování bydlení. Jejich obliba pramení především ve snižování úrokové sazby.

Na finančním trhu je celá řada produktů, které poskytují finanční prostředky. Na žebříčku oblíbenosti stále vedou hypotéky. Je to způsobeno nejen tím, že se na tyto druhy půjček specializují prakticky všechny banky, ale také je to důsledek snižování průměrné úrokové sazby.

  • Zatímco před několika lety nebyl výjimkou fakt, že úroková sazba mohla činit deset i více procent, dnes není problém najít nabídku s úrokem kolem tří procent.
  • Je to způsobeno snižování sazeb České národní banky, ale i konkurenčním bojem bank, které se v hypoteční kalkulačce a srovnávači půjček snaží získat co nejlepší umístění.

Není bez zajímavosti, že za měsíc únor činil objem poskytnutých hypoték bezmála 30 miliard korun. Počty hypoték nerostou tak výrazně, ale uvedené číslo zvedají spíše výše poskytnutých úvěrů. Lidé si běžně berou i třímilionovou hypotéku. Hypotéky se poskytují nejvíce na nákup domu nebo bytu. Výstavba nových nemovitostí spíše pokulhává.

  • Současné hypotéky se nastavují na míru konkrétnímu žadateli.
  • Každý si také může zjistit informace pomocí webového nástroje, kterým je hypoteční kalkulačka.

Ta vám sdělí veškeré informace o budoucích platbách, výši poskytnutého úvěru i údaj RPSN. Z tohoto údaje se dozvíte veškeré platby, které na vás po uzavření hypoteční smlouvy čekají.

Co dělat v případě, že na hypotéku nedosáhnete

Přesto, že je hypotéka považována většinou za nejvýhodnější finanční produkt, ne každý na ni dosáhne. Vzhledem k tomu, že je nutné prokázat výši příjmu a také mít čisté registry dlužníků, mnoho žadatelů odejde z banky s nepořízenou.

  • Jestliže není váš požadavek na výši poskytnutých finančních prostředků příliš vysoký, je možné využít nabídku některého nebankovního poskytovatele, který nabízí nebankovní půjčku.
  • V tomto případě jde ale většinou o nižní finanční částky.

Na hypotéku často nedosáhnou ani začínající živnostníci. Alternativou může být například zpětný odkup nemovitosti, který je podnikateli využíván právě pro možnost získat větší obnos bez nutnosti hypotéky.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

19°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď