Navštivte Japonsko a nechte se inspirovat jeho kulturou

foto

Japonsko neboli země vycházejícího slunce je pro nás Evropany krajinou plnou zvláštností. Tamní kultura však nabízí ojedinělé zážitky a spoustu inspirace. Poznejte místo, kde se historie setkává s popkulturou.

Japonsko, ležící na východě Asie, má dlouhou a bohatou historii. Množství památek láká turisty z celého světa. Dnes známe Japonsko především jako technologickou velmoc a jednu z největších světových ekonomik, své tradice si však uchovává i v této době, kdy technologie vládnou světu.

Cesta do Japonska

Do Japonska se nejlépe dostanete letadlem. Z Prahy zatím přímý let neexistuje, ale z většiny velkých evropských letišť jako je Vídeň nebo Londýn se do Japonska přímo dostanete – ať už do Tokia, do Osaky nebo Nagoji. Zpáteční letenky vás vyjdou v průměru na 14 tisíc korun. Levnější najdete tak dvakrát do měsíce, je však potřeba být rychlý a často počítat i s několika přestupy. Let trvá zhruba 12 hodin a počítejte i s časovým posunem.

Před cestou nemusíte řešit víza, ty získáte přímo na letišti v Japonsku. Pobyt do 90 dní je zdarma. Co se vám však vyplatí řešit ještě v Česku, jsou peníze. Ty doporučujeme předem směnit v dostatečném množství, protože v Japonsku si pak můžete směnit jen eura nebo dolary, českou korunu nikoliv. Ne všude v Japonsku pak také berou karty, i s tím je třeba počítat a raději mít u sebe hotovost. Tady upozorníme i na to, že v Japonsku se o ceně nesmlouvá a nenechává se spropitné.

Před cestou si pak určitě sjednejte cestovní pojištění. Ač je Japonsko daleko, cestovní pojištění vás nevyjde nijak draho. Cena se pohybuje od několika stovek korun – závisí na délce cesty, výši pojistného limitu i vybraných připojištění. Z těch jsou oblíbené zejména připojištění zavazadel, úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti. Cestovní pojištění určitě nepodceňujte, v případech úrazu či nenadálých situací vám pokryje náklady na lékařskou péči a poskytne asistenci.

Co v Japonsku navštívit?

Dovolenou v Japonsku většina lidí začíná v Tokiu a pak pokračuje do několika hlavních turistických bodů jako je Osaka, Kyoto, Hirošima nebo ostrov Okinawa. Jelikož se Japonsko rozprostírá na několika ostrovech a často z něj chcete vidět co nejvíc, doporučujeme vyhradit si na cestu více dní a vidět z každého ostrova kousek.

Velkou výhodou jsou v Japonsku vlaky, které jsou rychlé, spolehlivé a dostanete se s nimi téměř všude. Navíc, když si koupíte JR pass, tedy předplacenou jízdenku, můžete cestovat téměř po všech vlakových linkách včetně šinkansenů.

Tokio

V Tokiu, hlavním městě Japonska, se rozhodně nudit nebudete. Navštívit se vyplatí třeba známou čtvrť Asakusa nebo nákupní ulici Nanamise, kde nakoupíte dárky a suvenýry. Za zmínku stojí i rybí tržiště Tsukiji market, čtvrť plná popkultury a elektroniky Akihabara, nebo Shinjuku, kde se zabavíte v některém z karaoke barů nebo vyhlášených minirestaurací.

Kamakura a Hakone

Nedaleko Tokia najdete město Kamakura, kde zažijete tu pravou japonskou kulturu. Vydejte se do chrámu Meietsuin, kde v červnu nádherně kvetou chryzantémy, nebo do zenbudhistického chrámu Hokokuji s bambusovým lesem.

Hakone je taktéž kousek od Tokia a je proslulé zejména svými lázněmi a tradičními horkými prameny. Ale pozor, v lázních se dodržuje lázeňská etiketa a do mnoha z nich je zakázán vstup s tetováním. Lázně jsou většinou oddělené pro muže a ženy z důvodu, že se do vody vstupuje zásadně bez plavek.

Kyoto

Kyoto je další povinnou zastávkou v Japonsku. Je známé především svou bohatou kulturou a svou svatyní Inari. Ta se vyznačuje typickými červenými branami Torii, které jsou symbolem šintoizmu a přibývají každým rokem. Stavět je dávají zejména velké společnosti, firmy a občas i soukromé osoby, aby si naklonili bohy a jejich podnikání prosperovalo. V Kyotu byste neměli minout ani chrám Kyomizudera s vyhlídkou na celé město.

Osaka

Osaka, kdysi centrum obchodu a dnes jedno z nejdůležitějších center průmyslu. Osaka je ideálním místem pro poznávání japonské kuchyně a jejích specialit. Zeptejte se místních, kteří vám s radostí poradí nejlepší místo, kde si dát rámen, sushi nebo kde najdete tradiční japonské sladkosti. Známý Ósacký hrad také stojí za návštěvu, i když se jedná o kopii originálu, který byl za války zničen.

Hirošima a Miyajima

Hirošima je známé město zničené za druhé světové války atomovou bombou. Ve městě najdete mnoho památníků jako například Památník míru nebo Atomový dóm, který projektoval český architekt Jan Letzl.

Miyajima se pak nachází kousek od Hirošimi. Jedná se o posvátný ostrov se šintoistickým chrámem, Známé jsou fotografie s bránou Torii, která se nachází v moři a je často zaplavována. Tato brána také přežila všechna zemětřesení, bombardování i války.

Japonsko toho však nabízí mnohem víc. V zimních měsících se vyplatí zajet si na severní ostrov do města Sapporo na festival ledových soch, v létě si zase můžete odpočinout na exotickém ostrově Okinawa na jihu. Japonsko je zkrátka nádherné v každém ročním období a určitě stojí za to se tam alespoň jednou za život podívat.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

27°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 27°C

Celá předpověď