Návod pro studenty: jak vytvořit CV, pokud doposud nemáte žádné pracovní zkušenosti

foto Ilustrační foto - Uchazeči o zaměstnání.

Čeká vás ukončení studia a po něm hledání prvního skutečného zaměstnání? Žádné brigády, ale konečně plný pracovní úvazek? S hledáním zaměstnání je úzce spojeno i sepsání životopisu. Jak na to, pokud nemáte žádné předchozí pracovní zkušenosti?

Prodejte se

Nebojte se při tvorbě vašeho CV využít online editor, který je k tomu určen. Říká se mu CV builder a pomůže vám sestavit životopis rychle a přehledně. Ačkoliv nemůžete zdůraznit svá předchozí zaměstnání, nevěšte hlavu, vypište své největší úspěchy a nebojte se prodat své přednosti. Přehledně sepište seznam všech absolvovaných kurzů, stáží a zkušeností, které jste získali díky studiu.

Zdůrazněte své vzdělání

Část vašeho CV, kterou pořádně zdůrazněte, je vzdělání. Nezapomeňte zmínit nejvyšší získané vzdělání a rovněž veškeré diplomy a certifikáty, které jste získali z různých absolvovaných kurzů. Dobrovolné sebevzdělání vám připíše plusové body. Pokud si nejste jistí, které informace o sobě zdůraznit, podívejte se na praktického průvodce tady.

Využijte sebereflexi

Jakmile budete mít sepsané veškeré své studijní úspěchy, je na čase popřemýšlet i o svých dovednostech. Zasedněte za svůj psací stůl a dejte se do psaní. V čem vynikáte? Jaké programy umíte bez problému ovládat a jaké vaše vlastnosti jsou při výkonu vaší vysněné práce žádané? Vždy vypisujte pouze takové vlastnosti a dovednosti, které jsou relevantní s pracovní pozicí, co se pokoušíte získat.

Může se zdát, že jako student máte horší výchozí pozici na trhu práce. Pokud jste ale během studia absolvovali různé kurzy a sebevzdělávali se, jste odhodlaní pracovat a nebojíte se předvést, co ve vás je, nebude pro vás získání prvního zaměstnání problém. Vsaďte na svoje dovednosti, dejte do svého CV kus sebe a buďte opravdoví.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

12°C

Dnes je čtvrtek 6. května 2021

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď