Nanotechnologie pomáhá i na letní dovolené aneb nejlepší impregnace stanů

foto

Léto už nám klepe na dveře a stoupající teploty zvou k víkendovým výletům do přírody. Občas nás ovšem ještě překvapí déšť, a ten může nocování ve stanu pořádně znepříjemnit. Když ale víte, že se k vám vlhkost nemá šanci dostat, bubnování kapek o plachtu vás příjemně uspí...

Více než ochrana před deštěm

I ten nejkvalitnější materiál vyžaduje impregnaci, chceme-li, aby byl stan skutečně nepromokavý. Ochrana před letní přeháňkou, sněhem nebo ranní rosou ovšem není jedinou výhodou, které se nám za vynaložené úsilí dostane. Impregnace také několikanásobně zvyšuje životnost stanu, takže vám bude plachta sloužit po mnoho let. Navíc se na ní nebudou držet nečistoty.

Nanotechnologie již není výsadou science-fiction

Když impregnace, pak taková, která vodu nejen nepropouští, ale dokonce aktivně odpuzuje. Díky tomu, že nanotechnologie již není hudbou vzdálené budoucnosti, ale začíná se využívat i v běžném životě, to není nemožné. Tento vědní obor pracuje s miniaturními částečkami, jejichž velikost odpovídá desetině atomu. Z těchto stavebních prvků se vytváří zcela nové látky s požadovanými vlastnostmi nebo drobounké struktury, které pracují jako roboti. Nanoimpregnace stanů funguje na principu povrchového napětí a vytváří tzv. aktivní povrch odpuzující kapaliny. Nanočástice netvoří na povrchu plachty souvislý film, ale rovnoměrně se vsáknou do materiálu.

Inspirace přírodou

Vědci si vzali za vzor geniální dílo přírody: lotosový květ. Ačkoliv jsou jeho domovinou bahnité vody, dokáže zůstat čistý a suchý. Jak je to možné? Mikoskopické útvary na povrchu odpuzují vodu a nečistoty, takže kapky jednoduše stečou. Přesně tak pracují nanoimpregnační prostředky. Částice se na subatomární úrovni uspořádají tak, aby na jedné straně pevně přilnuly k ošetřovanému materiálu, a na druhé odpuzovaly vlhkost, špínu i mikroorganismy.

Jak si nová impregnační metoda stojí ve srovnání s klasikou?

O tom, jak nanočástice výtečně chrání proti vodě, jsme už mluvili. Lze si ale všimnout i řady dalších rozdílů, díky nimž nanoimpregnace při srovnání vítězí na celé čáře. Běžné přípravky na impregnaci stanů jsou založeny na bázi teflonu, silikonu, vosku nebo oleje. Ty na materiálu vytvoří nepropustnou vrstvu a mohou zapříčinit, že se stan v horku snadno zapaří. S nanoimpregnací toto riziko nehrozí, odpuzuje sice kapaliny, ale vzduch propouští, a tak zůstává prodyšnost stanu zachována. Dále se nanoimpregnace může pochlubit vynikajícími antibakteriálními vlastnostmi, s jejichž pomocí stan odolává plísním a nečistotám. Výrazně vyšší je také životnost impregnace a její odolnost vůči mechanickému setření. V neposlední řadě potěší také ochránce přírody, protože na rozdíl od klasických chemických přípravků je ekologicky šetrná.

Aplikace a využití nanoimpregnace

Impregnace NanoConcept je vhodná pro všechny druhy stanů, ať už jsou vyrobeny z bavlny, textilní látky, nylonu, polyesteru, kůže či PVC. Aplikace se však pro jednotlivé typy liší. Obecně platí, že čím je materiál savější, tím více přípravku budete potřebovat.

Nanotechnologie do každodenního života od evropské jedničky

Revoluční způsob impregnace stanů i mnoho dalších praktických nanopomocníků do běžného života na náš trh přináší společnost NanoConcept. Ta je evropským leadrem v oblasti chemické nanotechnologie a specializuje se především právě na úpravu povrchů. Její aktivní povrchy najdou uplatnění jak při kempování, tak při impregnaci auta nebo třeba kamene či dřeva. Z dalších unikátních projektů jmenujme nanonátěry fasád, jež brání obrůstání řasami a mechy, tekuté stěrače či koupelnová čistidla, která vás dokonale zbaví skvrn od vodního kamene.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

10°C

Dnes je středa 24. října 2018

Očekáváme v 5:00 12°C

Celá předpověď