Nakolik jsou pravdivé mýty o penzijním spoření

foto

Mezi lidmi panuje v posledních letech nedůvěra k různým finančním produktům. I když by rádi spořili, mají strach, že o své finance přijdou. Na vině jsou nejrůznější finanční poradci z řad kamarádů a známých, kteří ve snaze získat další smlouvu, více či méně manipulují s fakty. Po pár letech se pak divíme, co jsme vlastně podepsali. Také o penzijním spoření kolují různé informace, které se nemusí zakládat na pravdě.

Vyplatí se to jenom kvůli státní podpoře

Penzijní spoření je jedním z finančních produktů, které jsou podporovány státem. Účastníci spoření získávají ke své pravidelné měsíční částce podle její výše také státní podporu v rozmezí 90 – 230 Kč. Není to ale jediné zhodnocení úspor. V doplňkovém penzijním připojištění jsou peníze zhodnocovány v účastnických fondech, které investují prostředky svých klientů v závislosti na své investiční strategii do akcií, podílových fondů a dluhopisů. Můžete si tedy vybrat na plné škále od konzervativních fondů až po fondy vysloveně dynamické.

Zaměstnavatel nemůže přispívat

Zaměstnavatel může posílat peníze jak na životní pojištění, tak i na penzijko. Má pro to společný roční limit 50 tisíc korun. Zkuste se na to svého zaměstnavatele zeptat, zda vy vám nemohl přispívat na penzijko.

Na spoření v penzijku jste mladí

Je to přesně naopak. Čím dřív začnete spořit, tím menší částku si můžete měsíčně na penzijko posílat. Nebo si můžete na důchod naspořit mnohem víc.

Když ukončíte penzijní spoření předčasně, nedostanete nic

Pokud účastník ukončí penzijní spoření do dvou let od sjednání smlouvy, tak platí, že skutečně nedostane vůbec nic. Chce-li skončit, ale získat své peníze, existuje jednoduché řešení - smlouvu neukončovat a udržet ji s minimální platbou 100 korun měsíčně do 25. měsíce trvání smlouvy. Teprve pak ji může ukončit a získat své vložené peníze a zdaněné příspěvky od zaměstnavatele zpět. Státní podpora se vrací státu.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 17:00 29°C

Celá předpověď