LED osvětlení: 10 důvodů pro jeho pořízení

foto

Vybavujete si vaši domácnost? Pak určitě musíte myslet ne efektivní a z hlediska provozu levné osvětlení. Budete-li se probírat nabídkami různých prodejců, zjistíte, že jednu z hlavních rolí hraje bezesporu LED technologie. Možná se vám na první pohled bude zdát, že svítidla jsou poněkud dražší. Cena bude určitě vyšší než u klasických wolframových žárovek, nicméně z pohledu vyspělosti technologie a úspory provozu se nevyplatí nad ničím jiným než nad LEDkami přemýšlet. Jestliže přesto nejste rozhodnutí, nepřestávejte číst. V tomto článku se totiž zaměříme na celkem 10 důvodů hovořících jasně pro LEDky.

1. Maximální úspora při provozu

Hlavním důvodem pro pořízení této technologie je její vysoce ekonomický provoz. LED žárovky zkrátka spotřebují mnohem menší množství elektřiny, než je tomu u wolframových. Vše je dáno principem fungování LEDek. Spotřeba LED žárovek se pohybuje v jednotkách Wattů. Jen pro představu. Klasická wolframová žárovka se spotřebou 60 W dokáže osvětlit bez problémů i větší místnost. Pokud ji vyměníte za LEDku se spotřebou 7 W, zvládne hravě to samé. Úspora je tedy v mnohých případech až desetinásobná. Elektrická energie jde u LED osvětlení přímo na výrobu světla. U wolframových žárovek se v první řadě žhaví wolframové vlákno, takže vzniká teplo. Světlo je pouhým vedlejším produktem. Uvádí se, že na výrobu tepla jde až 96 % energie.

2. Obrovská výdrž

Zatímco výdrž standardních vláknových žárovek se počítá v desítkách hodin, u LEDek je tomu úplně jinak. Obecně se uvádí, že výdrž světelných diod osciluje mezi 50 000 až 100 000 hodinami. Když už se LED žárovka poničí, pak je většinou ještě v záruční době, a lze tak získat novou s nulovými náklady.

3. Na nějaké praskání zapomeňte!

Vždycky jste se obávali toho, kdy zase praskne žárovka a budete ji muset vyměnit? Určitě ano. LED svítidla vás těchto obav zbaví. Díky zmiňované odlišné technologii nic takového nehrozí. Ostatně i z toho důvodu se využívají třeba v místech, kde světla neustále blikají. Osvětlení veřejných prostor na fotobuňku, chodeb anebo míst v exteriéru je tak řešeno maximálně efektivně.

4. Sázka na ekologii

Víte, jak je nákladná likvidace klasických starých svítidel? Hodně, a to především kvůli nebezpečným materiálům, jež obsahují. Pokud se poničí LED trubice či žárovka, náklady na jejich likvidaci jsou minimální tejně jako negativní dopad na životní prostředí.

5. Nevzniká škodlivé UV záření

U mnohých tradičních svítidel se s tímto zářením setkáváme běžně. Ostatně UV záření jde i ze sluníčka. Venku se chráníme tmavými brýlemi s UV filtrem. V interiéru pochopitelně potřebujeme mít maximální komfort.

6. LED diody fungují na 12 i 24 V

Je prakticky úplně jedno, jestli zapojujete LEDky do zdroje o napětí 12 V nebo 24 V. Bez problémů svítidla fungují třeba i v automobilu, kde je pouze 12V zásuvka. Zapojíte a můžete se jednoduše podívat na závadu v oblasti motoru, kam pochopitelně není vidět.

7. Různé barevné variace

Už vás nebaví klasické osvětlení? Není se čemu divit. Žlutá barva klasických svítidel už dávno není tím, co by nějak dokázalo oživit interiér i exteriér. U LED svítidel se lze setkat s různými barevnými variacemi. Mimo již zmiňované standardní žluté barvy nabízejí třeba také teplou bílou anebo studenou bílou. Posledně jmenovaná se hojně využívá v exteriéru na veřejném osvětlení. Velkou výhodou je i fakt, že světlo je přirozené a jeho zabarvení není dáno přítomností žádného specifického filtru.

8. Extrémní rychlost rozsvícení

Především u starších takzvaných úsporek se čekalo na rozsvícení klidně i několik vteřin, či dokonce minut. I obrovské LED panely se rozsvěcují v řádu milisekund. V podstatě ihned po spuštění svítí na maximum.

9. Několik podob LED svítidel

Velkou výhodou LED osvětlení je možnost volby hned několika různých zdrojů. Jestliže už máte doma starší svítidla na klasické žárovky, pak můžete pouze vyměnit wolframové za LEDky. Pokud ale hodláte obléct váš interiér do úplně nového kabátu, vsaďte na zmiňované LED panely nebo LED pásky. Ty se nejčastěji instalují jako efektivní podsvícení pracovní desky v kuchyni. Výborné jsou i v exteriéru, a to konkrétně v podhledech. V průmyslu se používají velmi výkonné, ale přitom úsporné LED reflektory.

10. Při nižším napětí se nemění barva světla

Zcela jistě znáte i z mnohých starších filmů stav světel při kolísání napětí. Světlo se postupně zhasínalo a zase rozsvěcovalo. Bylo zkrátka patrné, že se jeho intenzita mění. U LEDek nic takového nehrozí.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

20°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď