Leasing je trendy: Výhody a možnosti pro podnikatele a jednotlivce

foto

Leasing je stále oblíbenější variantou, jak si pořídit nový automobil. Zatímco ještě před pár lety byl doménou především korporátní klientely, dnes jej ve větší míře využívají i jednotlivci. Proč tomu tak je?

Není leasing jako leasing

Hned na úvod si musíme udělat pořádek v terminologii. Hovoříme-li obecně o leasingu, zpravidla máme na mysli leasing finanční. Ten je specifický tím, že kupující se po uhrazení poslední splátky stává majitelem vozidla. Jenže je tu ještě jedna varianta, jejíž popularita v poslední době strmě roste nejen u firem, ale také u spotřebitelů. Jde o operativní leasing, pro který zlidověl termín „operák“.

Pořídíte-li si tedy automobil tzv. na operák, znamená to, že využíváte leasing na auto, u kterého hradíte pravidelné měsíční splátky po smluvenou dobu. V čem je rozdíl oproti leasingu finančnímu? Po uhrazení poslední splátky v rámci smluveného horizontu se automobil pořízený na operativní leasing nestává vaším majetkem, vrací se místo toho do rukou leasingové společnosti, která s ním dále naloží dle svého uvážení.

Platí při tom, že obě zmíněné varianty mohou využít (a využívají) jak firmy, tak jednotlivci.

Jaké jsou obecně výhody leasingu?

Leasing je nástrojem, díky kterému si můžete pořídit nový vůz, i když na něj nemáte aktuálně kapitál, nebo jej zkrátka nechcete na koupi vozu použít. Leasing si můžete sjednat u všechny typy automobilů, jako jsou nákladní či luxusní vozy.

Situaci bychom mohli přirovnat ke koupi nemovitosti. Málokdo má k dispozici několik milionů korun, aby si mohl dovolit koupit dům, byt či kancelář. Proto je řešením buď hypoteční úvěr nebo jiná půjčka, případně pronájem nemovitosti. S tím, jak se nové automobily stávají podobně jako nemovitosti cenově stále hůře dostupnými, využívá leasingů rostoucí počet zájemců.

Zejména pro firmy pak může sázka na leasing být výhodnější z pohledu řízení cash flow, resp. z pohledu účetního a daňového.

Proč je operativní leasing atraktivní volbou?

V případě operativního leasingu pak vstupuje do hry ještě jedna zásadní výhoda, která je lákadlem jak pro firmy, tak pro jednotlivce. Operativní leasing je totiž komplexní službou, která se hodí každému, kdo chce mít s autem co nejméně starostí.

I v případě operativního leasingu totiž zpravidla dostáváte nový automobil, u kterého existuje minimální riziko, že by došlo k poruše. Máte tak kvalitní moderní vůz, na který se můžete ve všech ohledech spolehnout. Leasingová společnost za vás navíc může řešit pravidelné servisní prohlídky, případné opravy vozu, vyřídí i pojištění automobilu, nebo dokonce přezouvání pneumatik a dálniční známku. Záleží jen na vás, co všechno chcete mít v rámci splátek „operáku“ zahrnuto. Firmy pak nemusejí zaměstnávat žádného technicky zdatného správce vozového parku a i mnozí jednotlivci podobný komfort v dnešní době rádi využijí.

Když operativní leasing skončí (uzavírá se zpravidla na 3 až 4 roky, ale můžete zvolit i delší či kratší období), neřešíte žádné starosti s prodejem vozu, jednoduše jej odevzdáte společnosti a v případě uzavření další smlouvy získáte opět nový moderní vůz, se kterým bude radost jezdit.

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď