Konference a galavečer uzavřely fleetovou tour

foto Galavečer Fleet Awards 2015

Čtvrtek 22. října 2015 byl definitivní tečkou za sérií setkání, která na podporu odvětví správy firemních vozových parků uspořádal časopis FLEET firemní automobily. Tour de Fleet zavítala od dubna do října 2015 do šesti míst České republiky a stala se unikátní akcí svého druhu. Top Hotel v Praze hostil závěrečný díl Tour de Fleet, který nesl název Fleet Festival Praha.

Celodenní akce se skládala z dopolední konference, doplněné expozicí vozů několika značek v interiéru hotelu, dvou odpoledních panelových diskuzí a galavečera, při němž byly rozdány ceny ALD Automotive Fleet Awards a Firemní auto roku 2015.

Program konference zahájilo vystoupení výkonného ředitele společnosti Club 91, s.r.o Martina Mensy, která vydává mimo jiné odborný magazín FLEET firemní automobily a je pořadatelem Tour de Fleet. Martin Mensa představil komplexní komunikační platformu v oblasti správy vozových parků, která vyrostla kolem časopisu FLEET za jedenáct let své existence.

Očima dodavatelů

Fleet Awards 2015 - dopolední konference

O další přednášku konference se postarala značka v celém automobilovém světě z nejtradičnějších: domácí Škoda Auto. Ondřej Pospíšil, manažer zodpovědný za prodeje domácím korporátním klientům, se zaměřil na aktuální nabídku značky i její budoucnost. Naznačil, jakým směrem se bude ubírat nejbližší rozšíření nabídky, ať již jde o novou generaci modelu Roomster či zcela novou řadu SUV. Ondřej Pospíšil ale neopomněl ani téma TCO a na několika případech ilustroval, jak dobře si v tomto ohledu Škoda v porovnání s konkurencí vede.

S tématem TCO byla velmi úzce svázána následující přednáška, se kterou vystoupil Pavel Doležel, ředitel oddělení Business and Product Development, ALD Automotive, s.r.o. Operativní leasing je totiž především TCO v praxi a splátka operativního leasingu v případě full service služby představuje s výjimkou pohonných hmot celkový náklad na mobilitu. Pavel Doležel se zamyslel nad možnostmi dalšího rozvoje této služby, např. směrem ke krátkodobějším leasingovým smlouvám.

Třetím vystoupením byla prezentace Marka Píchala, zodpovědného ve společnosti Ford Motor Company za fleetové obchody a finanční služby. Také Ford má silný argument v příznivých provozních nákladech, kromě toho je schopen nabídnout vedle osobních modelů, jejichž nabídku v poslední době výrazně modernizoval a obměnil, také nejširší paletu užitkových automobilů, včetně na ně navázaných služeb. V nabídce Fordu se nově objevuje speciální řada Vignale, zaměřená na náročnou klientelu, která od svého vozu vyžaduje poměrně vysokou míru individuality a komfortu. Nejen Vignale, ale i další vozy pestré fleetové palety Fordu byly k vidění i v přednáškovém sále.

Informace pro praxi

Program konference se přesunul od samotných produktů k problematice fleetového managementu a tuto část zahájil Radan Beneš, člen rady jednatelů a ředitel úseku Dopravní služby společnosti ČEZ Korporátní služby, s.r.o. Tématem jeho přednášky byla především bezpečnost provozu. Přítomné seznámil s aktivitami, které na tomto poli v posledních letech v rámci interní kampaně „Jezdíme bezpečně, chráníme životy, šetříme finance“ společnost ČEZ realizovala. Uvedl, že receptem na dosažení reálných pozitivních výsledků je systematičnost a atraktivní pojetí kampaně, před kterou by nemělo být pro firemní řidiče „úniku“.

Další vystoupení, kterého se ujal Radovan Mužík ze společnosti Fleet Partners, s.r.o., se stočilo opět na celkové náklady automobilové mobility. Ta je velmi široká a vzhledem k množství proměnných na straně jednotlivých uživatelů vozidel není možno prohlásit jeden konkrétní model za univerzálně nejlepší a nejvhodnější. Řada firem ovšem s problematikou TCO stále nepracuje a Radovan Mužík na třech případových studiích ilustroval, jakých úspor lze v různých situacích a za pomoci různých přístupů reálně dosáhnout.

Předposledním dopoledním vystoupením byla přednáška na téma dopravních přestupků ve světle legislativy a jejich možná řešení. Ujal se jí Robert Kotál, předseda představenstva Dopravní akademie, s.r.o. Upozornil na novinky v legislativě, zejména v přestupkovém zákoně a s ním souvisejícími promlčecími lhůtami. Upozornil také na řadu omylů a polopravd, které i v odborných kruzích v této problematice stále přežívají.

Tečkou za první částí programu konference bylo vystoupení Prof. Ing. Jana Macka, vedoucího ústavu vozidel a letadlové techniky Fakulty stojní ČVUT. Profesor Macek je odborníkem na automobilové motory a jejich emise a ve svém informačně velmi bohatém vystoupení vysvětlil, jak a proč jednotlivé škodlivé plyny či částice v motoru vznikají, a ilustroval, jak obtížné je se jich zbavovat, zejména v takovém tempu, jaké od automobilek vyžaduje legislativa. V souvislosti se současnou causou „Dieselgate“ upozornil, že měření množství oxidů dusíku u automobilu v reálném provozu je mimořádně obtížné a jen velmi těžko realizovatelné.

Panelové diskuse

Po obědě pokračoval program konference dvěma panelovými diskusemi. Ta první svedla na pódium zřejmě úplně poprvé špičky nejvýznamnějších leasingových společností u nás. Zúčastnili se jí Jaromír Hájek, Generální ředitel, LeasePlan Česká republika, s.r.o., Gregor Bilik, Generální ředitel, ARVAL CZ, s.r.o., Jaroslav Laur, jednatel, UniCredit Fleet Management, Petr Kosmák, obchodní a marketingový ředitel, SIXT Leasing, Ivo Ščuka, ředitel týmu Full Service Leasing, ČSOB Leasing, a.s., a Petr Kužel, sales Network Manager, ALD Automotive, s.r.o. Panelovou diskusi moderoval šéfredaktor magazínu Fleet Richard Plos. Mezi tématy byla diskuse o tom, pro koho je a pro koho naopak operativní leasing není vhodný a zda lze ještě očekávat v operativním leasingu zásadní novinky. Zajímavé byly názory na problematiku změn smluv či předčasného ukončování vozidel. Neméně zajímavé byly názory na problematiku závěrečného vyúčtování a nadměrného opotřebení, což je jedno z nejcitlivějších témat operativního leasingu.

Druhá panelová diskuse sezvala na pódium zkušené fleetové manažery. Konkrétně Rastislava Dobrovodského ze společnosti Danone a.s., Ondřeje Pastrňáka ze společnosti Red Bull Česká republika, s.r.o., Petra Kozohorského, zástupce společnosti Zentiva, a.s., a Tomáše Janáka ze státního podniku Ústav pro hospodářskou úpravu lesů. Tuto diskusi moderoval Petr Láska, redaktor magazínu FLEET. Řeč se tentokrát točila kolem kritérií výběru vozidel ve firmách, možností, jak motivovat řidiče k zodpovědnému přístupu a debata se vedla i na úrovni vhodnosti automobilu jako benefitu. Stejně tak se manažeři zamýšleli nad dnešní rolí moderního fleetového manažera. Na závěr se diskuse dotkla také názorů na druhy pohonu včetně těch hybridních či alternativních.

Fleet awards - slavnostní galavečer

A nakonec galavečer

Již osmý ročník ankety ALD Automotive Fleet Awards a Hankook Firemní auto roku vyvrcholil slavnostním předáním cen ve stejných prostorech, ve kterých dopoledne probíhala konference.

Galavečer svedl tak jako v předchozích ročnících na jedno místo zástupce většiny automobilových značek domácího trhu, stejně jako zástupce řady významných fleetových dodavatelů. Ti všichni byli zvědavi na výsledky ankety, která si za dobu své existence vydobyla významné místo na fleetovém i obecném automobilovém trhu. Stejně jako v předchozích ročnících provedla celým programem účastníky a vystupující dvojice moderátorů Petra Beránková a Jan Říha.

V programu galavečera bylo samozřejmě vedle samotného vyhlášení výsledků a předávání cen pamatováno také na doprovodný program, který obstaralo dívčí smyčcové trio Inflagranti, UV světelná show skupiny Ilusias a také milé vystoupení asistenčních psů obecně prospěšné společnosti Pestrá společnost. Ta navíc obdržela v průběhu večera od vydavatelství Club 91, s.r.o. šek na 100 000 Kč, které jsou určeny pro výcvik nového asistenčního psa, fenky Rosie.

Úplný závěr večera pak patřil tombole, ve které šlo o 31 hodnotných cen. Tu nejatraktivnější, skútr Suzuki Burgman 125 ABS, vyhrála Petra Doffková, manažerka pro klíčové zákazníky společnosti CCS.

Výsledky ALD Automotive Fleet Awards 2015

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

24°C

Dnes je neděle 4. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď