Konektor je opomíjená, ale klíčová součást systému

foto

Řetěz je tak silný, jak silná je jeho nejslabší část… Pokud jde o elektrické vodiče a kabely, které dnes v praxi využíváme na každém kroku, bude jejich kritickým místem spojení. Flexibilní spojení slaboproudých vodičů, tedy připojitelné a odpojitelné, opakovaně, bez složitých technických operací, zajišťují konektory. V současnosti se pod pojmem konektor nejčastěji myslí propojení vysokofrekvenčních nebo datových signálů, jednoduše konektor pro přenos dat. Existují však i další typy konektorů. Mezi jinými půjde o konektory napájecí nebo konektory průmyslové s mimořádnými požadavky na pevnost a odolnost spojení.

Průmyslové konektory do náročných podmínek

Každé propojení musí splňovat základní parametry pevnosti a odolnosti vůči negativnímu působení vnějších sil. Konektory musí být za všech podmínek vodotěsné a otřesu vzdorné. V průmyslovém provozu jsou tyto podmínky extrémně náročné.

Průmyslové konektory musejí obstát v prostředí s vysokou přítomností hrubého i jemné prachu, ale třeba i dřevěných pilin, kovových úlomků nebo agresivních chemikálií. V prostředí průmyslových hal, výrobních linek nebo dílen na konektory působí extrémní negativní chemické i mechanické vlivy. Konektory musejí zvládnout silné otřesy, tlakové i tahové rázy. Je jasné, že jiné než robustní konektory, vytvořené s důrazem na ochranu kontaktu před negativními vlivy okolí, v průmyslu nemohou najít své místo. Jedině pevné, odolné a kvalitní konektory dokážou spolehlivě odolat všem vnějším vlivům a dokonale ochránit spojení před průnikem nečistot.

Každé spojení je specifické

Nejde však jen o průmyslové konektory. Každé spojení je specifické a klade na konektor určité nároky, kterým musí odpovídat z hlediska své konstrukce či kvality použitých materiálů. Nabídka konektorů je v současnosti tak široká, že není problém si vybrat ten správný konektor. Jen vědět, kde hledat.

Konektory tvoří významnou součást portfolia společnosti TME. Ta se jako rodinná generační firma od roku 1990 vyprofilovala až do jednoho z největších globálních distributorů elektronických součástek, komponentů pro průmyslovou automatizaci a dílenského vybavení.

TME, držitel certifikátu ISO 9001:2009 a 14001:2005, dnes sídlí v moderním logistickém centru v polské Lodži a zaměstnává více než 800 zaměstnanců. Ti jsou k dispozici nejenom v polské centrále, ale i v dceřiných firmách v dalších zemích, mezi nimi i v České republice.

Společnost dnes obsluhuje zákazníky ve 140 zemích světa. Její portfolio zahrnuje 250 tisíc součástek, nechybí v něm produkty většiny významných výrobců elektronických komponent. To samozřejmě platí i pro konektory, ať již jde o průmyslové konektory, signální konektory, konektory pro přenos dat, koaxiální/RF konektory, audio a video konektory, napájecí konektory, kabelové koncovky aj.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

15°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď