Koncert na podporu Kao Č’-šenga a pronásledovaných praktikujících Falun Gongu

foto Jitka Hosprová

Koncert proběhne v pátek 27. ledna 2012 od 18:00 u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v Senátu PČR v Hlavním sále Valdštejnského paláce. Nabídne divákům sólová vystoupení violistky Jitky Hosprové a pěvecká vystoupení zpěvačky Marty Kubišové, která budou střídána čtením úryvků z knihy právníka Kao Č’-šenga – Za Čínu spravedlivější v podání divadelního herce Jana Potměšila.

Přímý přenos a záznam z koncertu můžete sledovat na stránkách respekt.cz, velkaepocha.cz nebo ntdtv.cz.
Přenos zprostředkovává společnost Dial Telecom.

Zrození projektu:

V Rytířském sále Senátu PČR proběhl 27. června 2011 u příležitosti Dne obětí komunismu křest knihy čínského křesťanského právníka Kao Č’-šenga – Za Čínu spravedlivější. Kao byl kvůli svojí práci na poli obhajoby lidských práv čínských občanů uvězněn a mučen tamním režimem.

V obecenstvu toho dne seděla také česká violistka Jitka Hosprová, kterou osud právníka Kao Č’ -šenga a následovníků Falun Gongu, jež v Číně obhajoval, hluboce pohnul. Následně po slavnostním křtu knihy projevila zájem uspořádat dobročinný koncert, který by pomohl upoutat pozornost k tomuto případu a podpořil propuštění právníka Kao Č’-šenga z vězení, aby se mohl opět setkat se svojí rodinou, která emigrovala do USA. A stejně tak podpořit ukončení násilného potlačování mírumilovných čínských občanů, kteří se věnují čchi-kungové praxi Falun Gong a kvůli jejichž obhajobě byl Kao Č’-šeng komunistickou stranou Číny zatčen a mučen ve vězení.

Zpěvačka Marta Kubišová

Záměr a nadšení Jitky Hosprové motivovaly zpěvačku Martu Kubišovou a divadelního herce Jana Potměšila, aby také vstoupili do projektu. Následně se pořádání akce ujalo občanské sdružení New Tang Dynasty ČR, o.s. a místopředsedkyně Senátu Alena Palečková.

Herec Jan Potměšil

Program:

Koncert nabídne divákům hudební vystoupení violistky Jitky Hosprové a zpěvačky Marty Kubišové, která budou střídána čtením úryvků z knihy právníka Kao Č’-šenga – Za Čínu spravedlivější, v podání divadelního herce Jana Potměšila.

Kao Č’-šeng

Kdo je Kao Č’-šeng:

Při návštěvě čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa v USA zmínila ministryně zahraničí Hillary Clintonová při jednání s prezidentem otázky porušování lidských práv v Číně a konkrétně jmenovala křesťanského právníka Kao Č'-šenga.

Dopis na podporu Kao Č'-šenga poslalo přímo prezidentovi Obamovi 32 členů kongresu a 12 lidskoprávních organizací. Jméno Kao Č'-šeng se stále více stává středem pozornosti. O jeho případu se zmiňují také špičky Evropského parlamentu, politici evropských zemí i Kanady, čínský režim jej ovšem nehodlá propustit, neboť jak je patrné z jeho knihy Za Čínu spravedlivější, ví toho Kao „nebezpečně mnoho" o jeho zločinech.

Kaova víra v dobrotu čínských vládních špiček se mohla někomu z počátku jevit jako naivní. Později se ale ukázalo, že do poslední chvíle prokazoval značnou loajalitu svojí zemi i vládě, až nakonec jako právník zjistil, že v Číně již žádné místo pro právo ani spravedlnost nezůstalo.

Následně po svém definitivním zklamání z kroků, které proti němu jeho vlastní vláda začala podnikat, se rozhodl veřejně vystoupit z Komunistické strany Číny, oslovit mezinárodní společenství a odhalit mu nejtěžší zločiny čínského režimu, kterým se snažil zamezit právní cestou.

Po doručení jeho otevřeného dopisu sněmovně reprezentantů USA byl unesen čínskou tajnou policií a mučen na neznámém místě. Jeho žena a děti pod tlakem režimu emigrovaly s pomocí OSN do USA.

Kao Č'-šeng je stále nezvěstný, ale o jeho případ a vyšetřování mučení v čínských vězeních a záchytných centrech se začíná zajímat stále více lidsko-právních organizací a politiků.

Informace pro diváky:
Kdy: v pátek 27. ledna 2012 od 18.00
Kde: v Senátu PČR - v Hlavním sále Valdštejnského paláce
Prezence účastníků od 17.30 hod. ve Valdštejnském paláci (recepce C2 – přístup z Valdštejnského nám.).
VSTUP ZDARMA

Upozorňujme, že kapacita sálu je již naplněna.

18°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď