Kolik stojí…tábory pro děti: Často nejde ani tak o cenu, jako o kapacitu

foto

Vymyslet dětem zábavný program na červenec a srpen, aby se vám doma nenudily, něco hezkého prožily, a zároveň aby to nestálo celé jmění? Pošlete je na tábor – pobytový, nebo příměstský. Kolik takový tábor stojí, s čím ještě počítat nebo jak se dá při výběru ušetřit? I to se dočtete dále.

Kolik stojí… dětský tábor

„Upíchnout“ děti na letní tábor je výhra. A to nejen proto, že si od sebe navzájem konečně na týden nebo dva odpočinete. Vaši potomci se navíc vyřádí v přírodě, při sportu a hrách, vyzkouší si nové věci a najdou si nové kamarády. Jestli jste sami jako malí na tábory jezdili, určitě budete souhlasit, že si odtud člověk odnáší zážitky a vzpomínky na celý život.

Ceny táborů jsou, pravda, vyšší, než bývaly. Dvoutýdenní „klasický“ pobyt v chatkách nebo stanech vyjde zhruba na 350 až 400 Kč na den, celkem 5 000 až 6 000 Kč pro jedno dítě. Za ubytování, plnou penzi a celodenní program je to pořád zlomek toho, kolik stojí třeba pobyt u moře. Jistě, žádný luxus, ale na to si většina dětí beztak nepotrpí. Naopak, aspoň se trochu otrkají.

Má to ale i háček – o místa bývá tlačenice. Podle dat z hygienických stanic, kterým pořadatelé nahlašují počty účastníků, se každý rok účastní letních táborů na čtvrt milionu dětí. A tábory s kvalitním zázemím, v dobré lokalitě a zkušeným personálem mívají vyprodáno měsíce a měsíce dopředu. Když začnete hledat až v červnu nebo dokonce červenci, už si většinou nemůžete moc vybírat a jste rádi, že vůbec najdete volné místo.

Co na tábor a jak to finančně zvládnout?

Všechno vybavení na tábory – oblečení na sport a do přírody, boty, hygienické pomůcky, vlastní ešus a hrníček - to všechno pravděpodobně máte doma. Extra položky, jako jsou třeba baterka, repelent nebo opalovací krém vás také určitě nezruinují. Organizátoři doporučují rodičům nechat dětem i kapesné na zmrzlinu nebo pohled, ale ne vyšší než pár set korun.

Nezdá se to, ale celkové náklady se nasčítají. A když máte víc dětí, vše se nemilosrdně násobí. Pokud vás krátkodobě trápí napjatý rozpočet, třeba proto, že jste právě další nemalou částku zaplatili za společnou rodinnou dovolenou, řešením může být tzv. odložená platba. Díky ní si splatnost o pár dní prodloužíte, a když vše zvládnete splatit během bezúročného období, nezaplatíte ani korunu navíc. V opačném případě se vám částka rozloží do několika měsíčních splátek, které jsou ovšem úročené.

Pokud vaše dítě závodně sportuje, kromě pravidelných tréninků a zápasů ve školním roce kluby jistě pořádají také letní soustředění, tréninkové kempy a podobně. Jejich cena bývá o něco vyšší než u obyčejných táborů, a to hlavně kvůli nákladům na pronájem hřiště nebo sportovní haly, kvalifikovaných trenérů a drahým sportovním pomůckám.

Příměstské tábory si, co do programu, mnohdy nezadají s těmi klasickými. Děti ale přespávají doma.

Kolik stojí… příměstský tábor

Pro vás, rodiče, funguje příměstský tábor podobně jako škola nebo školka. Ráno odevzdáte děti, jdete do práce a na večeři je máte zase doma. Na každý den od pondělí do pátku má vaše dítě zařízený dozor, stravování, a hlavně zábavný program. Stejně jako klasické tábory, i ty příměstské mívají různé zaměření – koně, plavání, netradiční sporty, deskohraní... Všechny zážitky i půjčení pomůcek jsou v ceně. A od toho se také odvíjí, kolik vás to bude celé stát.

Za týdenní příměstský tábor zaplatíte obvykle 1 000 Kč až 3 000 Kč. Mezi ty nejdražší patří třeba právě koně nebo angličtina. Výtvarné činnosti nebo všeobecná náplň bývají naopak nejlevnější. Záleží i na lokalitě. Nic naplat, v Praze a dalších velkých městech si připlatíte. Navíc platí to samé, co u klasických táborů, poptávka často převyšuje nabídku, takže s objednáváním byste neměli dlouho otálet.

U táborů si připlatíte za trendy zaměření. Klasické a příměstské tábory naopak vyjdou levněji.

Jak při výběru letního táboru ušetřit?

  • Vybírejte včas – Místa na oblíbených a cenově dostupných táborech vždy zmizí jak pára nad hrncem. Proto je důležité pohlídat si, až začnou vypisovat nové termíny, a neváhat s přihláškou.
  • Vsaďte na příměstský tábor – Doma se vaše dítě vyspí zadarmo, a vy tak srazíte náklady na týdenní pobyt klidně i na polovinu. Jen počítejte s tím, že děti budete muset každý den ráno vodit na sraz a odpoledne zase vyzvedávat.
  • Klasický program vyjde levněji – Exkluzivní zážitky a trendy témata (koně, superhrdinové, YouTubeři apod.) si pořadatelé nechají zaplatit. Tradiční náplň, výlety do přírody a táborové hry, nepoutají tolik pozornosti, zato jsou lacinější.
  • Soukromníci jsou dražší – Akce provozované městy, školami, domy dětí a mládeže nebo skautskými oddíly spoléhají na veřejné peníze, případně na práci dobrovolníků. Soukromí organizátoři si platí všechno sami a musí to promítnout do ceny.

Právě zveřejněno