zmizení dětí nějak zabránit? ' /> Kolik se ročně ztratí dětí? | ČeskéNoviny.cz

Kolik se ročně ztratí dětí?

foto

V Česku se ročně ztratí přibližně pět tisíc dětí. Na světě to pak jsou tisíce denně. Hrozná čísla. A ještě strašnější je fakt, že některé z nich se domů nikdy nevrátí. O tom, jaké rodiče prožívají pocity raději ani nemluvit. Dá se zmizení dětí nějak zabránit?

Nejdůležitější jsou první minuty

O tom, že je něco špatně, je potřeba vědět co nejdříve. Jen tak je šance, že se dítě živé a zdravé vrátí domů. Někdy utečou z domu, protože jsou nešťastné a druhý den se vrátí. Někdy za zmizením dítěte stojí rodič, který si tak s partnerem vyřizuje účty. Když ale někdo naloží dítě do auta, je potřeba jednat opravdu rychle. Vždyť během pár hodin už může být v zahraničí.

Čím je dítě mladší, nemocné nebo užívá léky, tím je případ naléhavější. Důležitá je i spolupráce veřejnosti a sdělovacích prostředků.


Důležitá je prevence:

Osvěta

Děti by od malička měly vědět, že s cizími lidmi se nemluví, nesedá se k nim do auta, a to ani kdyby jim dotyčný sliboval, že je doveze za maminkou nebo jim nabídl bonbony apod.

Buďte pozorní a vnímaví

Všímejte si rozpoložení svého dítěte. Netrápí ho něco? Povídejte si s ním. Vytvořte si malý rituál, kdy si s dítětem někde sednete a popovídáte si. Můžete si udělat třeba výlet do cukrárny nebo do kina.


GPS hodinky s mobilem a lokátorem

Abyste vždy věděli, kde se Vaše dítě nachází. Mobilní telefon, SOS volání a GPS lokátor v jednom. Chytré hodinky Gator využívají signálu GSM/GPRS a GPS satelitů. Umožňují tak sledování a lokalizaci dětí s určením jejich polohy. Ta je následně odeslána do mobilní aplikace na telefonu rodičů.


Pro koho jsou hodinky určeny?

Hodinky Gator jsou určeny zejména dětem od 3 do 12 let. Budete přesně vědět, zda už je potomek ve škole, u kamaráda či na kroužku. A pokud nevlastní mobil, můžete si navzájem zavolat.


Lokátor

Gator používají k lokaci dítěte jedinečnou kombinaci AGPS, GPS, LBS a WiFi. Rodiče tak mají poměrně přesné informace o poloze dítěte, a to jak v interiéru, tak i venku. Pomocí aplikace Gator můžete kdykoli vidět polohu vašeho dítěte na mapě.


SOS volání

Disponují krom jiného také funkcí nouzového volání. Pokud je dítě ohroženo nebo cítí nebezpečí, nemusí se zdržovat voláním rodičům. Na to by stejně nemělo čas. Postačí na dobu delší než 3 sekundy podržet SOS tlačítko. Hodinky pak začnou stále dokola volat až na tři přednastavená telefonní čísla. Zároveň automaticky odešlou polohu dítěte do aplikace ve vašem chytrém telefonu.


Volání a zprávy

I když hodinky plní funkci telefonu, nemusíte se obávat, že by mu někdo cizí volal a obtěžoval ho. Na hodinky se totiž dovolá (nebo pošle zprávu) pouze telefonní číslo, které je nastaveno v aplikaci.


Aplikace Gator

K tomu, aby hodinky plnily svou funkci je zapotřebí aktivní sim karty s datovým tarifem a aplikace Gator. Tu si rodiče (babičky, dědečkové) zdarma nainstalují do svého telefonu. Je v češtině a její ovládání je snadné. Pak už jen stačí aplikaci spárovat s hodinkami a je to. Máte dětí více? Nevadí. Hodinky si pojmenujete třeba jménem dítěte a aplikaci spárujete se všemi přístroji. Můžete tak sledovat všechny děti zároveň.


Pár rad na závěr…

  • Mějte přehled o tom, kde a s kým Vaše dítě je?
  • Komu ho svěřujete (chůva, vedoucí kroužku, …)?
  • Naučte potomka čísla tísňového volání (112, 158, 150, 155, 156)
  • Mějte k dispozici aktuální fotku svého dítěte pro případ nouze.
  • Naučte dítě říkat NE, pokud se mu zdá, že něco je v nepořádku.
  • Naslouchejte svému dítěti, mluvte spolu, sledujte změny chování. Buďte pozorní.
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

26°C

Dnes je pátek 26. dubna 2019

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď