Koalice pro odpovědnost v Moneta Money Bank varuje akcionáře

Praha/New York 28. června 2018 (PROTEXT/PRNewswire) - Nově utvořená koalice pro odpovědnost v bance Moneta Money Bank varuje GE Capital, JP Morgan Chase, Blackrock a The Capital Group, že je společnost výrazně ohrožena.

Koalice varovala klíčové americké akcionáře včetně GE Capital, JP Morgan Chase, The Capital Group a Blackrock, že Moneta Money Bank údajně prováděla nezákonnou činnost tím, že podváděla akcionáře Agrobanky a že probíhají soudní spory proti společnosti Moneta Money Bank.

Koalice pro odpovědnost banky Moneta Money Bank („Koalice"), organizace založená protikorupčními aktivisty v České republice, vydala silné varování velkým americkým investorům, že Moneta Money Bank, veřejně obchodovaná společnost z Prahy, údajně prováděla nezákonnou činnost. Podle koalice podvedla banka Moneta Money Bank zemědělce, důchodce a další řadové občany České republiky, kteří investovali do Agrobanky, instituce, na které je postavena Moneta Money Bank. V současné době probíhají u českých soudů spory, přičemž stížnosti byly podány prostřednictvím Evropské komise. Soudní spory, které Moneta Money Bank sama uvedla ve zprávách jako významné riziko, v případě úspěšnosti ochromí banku značnými dluhy.

V roce 1998 byla aktiva společnosti Agrobanka zakoupena společností GE Capital za 11 milionů eur (přibližně 12 milionů USD podle kurzu v roce 1998) a z Agrobanky vznikla GE Money Bank. Společnost GE následně získala dotace od České národní banky ve výši 730 milionů eur (přibližně 800 milionů USD) a současně státní záruky ve výši 4,7 miliardy eur. Ihned po své akvizici začala Agrobanka (již převedena na GE Money Bank) vytvářet zisk. O rok později, v roce 1999, vykazovala čistý zisk ve výši 36,3 milionu eur a její ziskovost se v následujících letech dále zvyšovala. Navzdory tomuto úspěchu koalice tvrdí, že původním akcionářům společnosti Agrobanka nebyla poskytnuta žádná možnost podílet se na zisku.

Tato vysoká ziskovost společnosti GE Money Bank (dříve Agrobanka) prokazuje, že nebylo nutné poskytovat podporu v souvislosti s nákupem ziskových aktiv společnosti Agrobanka. GE Money Bank zachovávala dotace z České národní banky ve výši 730 milionů eur v Agrobance po celou dobu a následně je vyplatila v roce 2015 ve formě dividendy. Koalice tvrdí, že dotace České národní banky byly získány pouze kvůli údajném korupčním obchodům ze strany skupiny GE.

V roce 2016 byla GE Money Bank uvedena na akciový trh a přejmenována na Moneta Money Bank. Její první veřejná nabídka akcií (IPO) vedla k ocenění na přibližně 2 miliardy USD a významnému zisku pro GE Group. V tomto okamžiku získaly významné podíly další americké investiční firmy včetně JP Morgan Chase, The Capital Group a Blackrock.

Koalice uspořádala demonstrace v kancelářích těchto firem i v kancelářích společností Weil, Gotshal a Manages LLP. Poselství mělo varovat akcionáře, aby se zbavili aktiv Moneta Money Bank a nestaly se tak stranou toho, co koalice označuje za „nesvědomitou nespravedlnost spáchanou mocnými na slabých a bohatými na chudých". Koalice založila webovou stránku www.MonetaScam.org, která dále informuje o svém úsilí.

Ve svém prohlášení koalice pro odpovědnost Moneta Money Bank důrazně odsoudila společnost GE za její roli a vyzvala všechny americké investory, aby zvážili své role odpovědných správců a důvěrníků majetku svých klientů.

„Společnost GE pod kontroverzním vedením Jeffreyho Immelta podvodně zakoupila Agrobanku a využila korupčních praktik k zajištění velkých kapitálových infuzí od českých daňových poplatníků. Zároveň byli tito stejní čeští daňoví poplatníci zbaveni jakéhokoli zisku z nesmírně ziskové GE Money Bank a následně veřejně obchodované Moneta Money Bank. Akcionáři, jako jsou JP Morgan Chase, Blackrock a Capital Group, kteří jsou majiteli tohoto subjektu, si buď nejsou vědomi našich pádných obav, nebo skutečně nemají žádnou morálku. Dalšími investicemi svých prostředků do Moneta Money Bank zatěžují aktiva svých klientů vážným rizikem vzhledem k probíhajícím soudním sporům."

Koalice navíc vyzvala americké akcionáře Moneta Money Bank, aby dodržovali své pozitivní vize, které samy přijali.

„Společnost GE a její generální ředitel John Flannery oznámili svým akcionářům a americké veřejnosti, že plánuje změnit způsob svého podnikání. Není lepší způsob takto učinit než tím, že se zbaví aktiv Moneta Money Bank. Společnost JP Morgan Chase a Jamie Dimon prohlašují, že chtějí využívat kapitalismus pro dobrou věc. Toto je jejich příležitost. Vyzýváme všechny akcionáře společnosti Moneta Money Bank, aby se dnes zbavili těchto aktiv a vyhnuli se tomu, že se stanou stranou jak neetické činnosti, tak i finančního rizika spojeného s probíhajícími soudními spory," dodala Koalice.

Srovnání nákladů a výnosů společnosti Moneta Money Bank (GE Group) ve vztahu k prodeji společnosti Agrobanka:

VYNALOŽENÉ NÁKLADY
Nákup ziskových částí Agrobanky v roce 199811 milionů EUR
VÝHODY A ZISKY
Příspěvek kapitálu v roce 1998 (vyplacené ve formě dividendy v roce 2015)730 milionů EUR
Záruky ze strany státu v roce 19984,7 miliardy EUR
Čistý zisk v roce 1999 (v následujících letech pokračoval v růstu)36,3 milionu EUR
Prodej 100 procent akcií Moneta v roce 20161,6 miliardy EUR

Kontakt

Koalice pro odpovědnost Moneta Money Bank

Contact@MonetaScam.org

(929)224-0939

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

26°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď