Kdy začít řešit refinancování hypotéky?

foto

Bojíte se vysokých úroků po skončení fixace? Ušetřete pomocí refinancování a přeneste si hypotéku ke konkurenci. Začít s refinancováním hypotéky byste ale měli v dostatečném předstihu.

Refinancování hypotéky znamená, že si svou hypotéku převedete do nové banky, která vám nabídne výhodnější podmínky a nižší úrok. Díky tomu si splátky rozložíte třeba na delší období nebo se naopak hypotéky zbavíte dřív. Kdy byste měli začít řešit refinancování hypotéky?

Co znamená období fixace úroku?

Fixace úroku u hypotéky znamená, že po dohodnutou dobu se výše úroku nijak nezmění. Toto období si s bankou domluvíte při podpisu smlouvy. Nejčastěji se fixace sjednává na 5 let, ale může to být i rok nebo například 10 let.

S koncem období fixace pro mnoho klientů přicházejí obavy s příliš vysokého úroku, který jim banka nově stanoví. Proto je velmi výhodné se s blížícím koncem fixačního období poohlédnout po konkurenci a zamyslet se nad případným refinancováním hypotéky.

Kdy začít s refinancováním?

Ideálně 6 měsíců předem začněte s průzkumem trhu a zajímejte se o lepší podmínky, které banky v rámci refinancování nabízejí. Až budete mít v rukou nabídku, která je pro vás nejlepší, informujte stávající banku o svém záměru s refinancováním. Zároveň ji také požádejte o návrh nového úroku hypotéky. Toto byste měli řešit nejlépe 3 měsíce před koncem fixace. Než učiníte definitivní rozhodnutí, nabídky od stávající a potenciální nové banky mezi sebou porovnejte.

Co potřebujete k refinancování hypotéky?

Pokud jste se pevně rozhodli, že banku změníte, oznamte to své stávající bance nejméně měsíc před skončením období fixace. Získáte tak dostatek času na vyřízení nutných dokladů a dokumentů, které budete k refinancování hypotéky potřebovat.

Od stávající banky si vyžádejte:

  • Souhlas s přístupem nové banky na druhé místo v zástavě k nemovitosti
  • Příslib výmazu zástavního práva k nemovitosti od stávající banky
  • Vyčíslení zůstatku ke konci fixačního období

Podívejte se i na to, zda máte platný odhad nemovitosti. Pokud je starý více než 5 let, budete potřebovat nový. V tomto případě počítejte i s tím, že odhad může trvat až 3 týdny.

Kromě výše zmíněných dokumentů budete muset doložit: doklady totožnosti všech žadatelů o hypotéku (např. pokud o úvěr žádají manželé), dokumenty dokládající příjmy všech žadatelů (banka je využije pro posouzení vaší schopnosti splácet), původní hypoteční smlouvu, zástavní smlouvu k nemovitosti, nabývací titul k nemovitosti, výpis z katastru a případně i další dokumenty, o které vás banka požádá. Novou smlouvu byste měli mít podepsanou alespoň 2 týdny před termínem skončení fixace.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 30°C

Celá předpověď