Kam v Česku na dovolenou? Poradíme, jak vybrat nejlepší hotel či penzion

foto Zámek Lednice

Česká ekonomika roste a společně s ní i průměrné platy Čechů. Příznivá situace se promítá i do cestovního trhu. Trendem je zvyšování kvality služeb při zachování konkurenceschopné ceny v porovnání se zahraničím. Na kvalitu tlačí rovněž sami zákazníci tím, že své zkušenosti častěji sdílí s ostatními pomocí recenzí. Podle Milana Petra, manažera největšího českého rezervačního portálu Hotel.cz vzrostl počet rezervací od roku 2010 dva a půl krát, udělených recenzí je však takřka tři a půl krát více.

„V této dekádě si u nás lidé každý rok objednali zhruba o deset procent více pobytů jak v roce předchozím. Výjimkou byly roky 2014 a 2015, kdy byl nárůst skoro čtvrtinový,“ uvedl Petr. Příznivá ekonomická situace dovoluje investovat do ubytovacích zařízení. Staví se nové hotely, penziony i nové lázeňské domy. Český trh obohacují nové druhy služeb. O výběru ubytování nejčastěji rozhodují lokalita a charakter služeb. O finální volbě však čím dál tím více rozhodují dobré recenze.

Kam se jezdí v Česku

Oblíbenou volbou Čechů se staly wellness pobyty. Vyhledávají je jak mladé bezdětné páry, tak i lidé s odrostlými děti, kteří si chtějí užívat znovunabytého volného času. Mezi nejpopulárnější patří tradičně Mariánské lázně a Františkovy lázně v západních Čechách, na Moravě pak Lázně Luhačovice. Že je na trhu hlad po lázeňských službách, potvrzuje i velký zájem o nejmladší lázeňský dům u nás - Lázně Lednice. Exponované termíny je zde nutné rezervovat alespoň s půlročním předstihem. Stejně jako v daleko tradičnějších lázních.

Frantiskovy lázně - kolonáda

U rodin s dětmi se těší oblibě hotely a hotelové komplexy v přírodě. Většinou je poznáte podle označení resort. Obecně lze říci, že tato cílová skupina se rozhoduje především podle služeb, které dokáže ubytovatel nabídnout. A to jak zdarma, tak za příplatek. Klíčové je zabavit rodinu na celou dobu pobytu.

“V létě se jezdí do hor, tradičně do Krkonoš či na Šumavu. Oblíbený je jih republiky. Pobyty v dobrých hotelech či penzionech v jižních Čechách a na jižní Moravě jsou často vyprodané měsíce dopředu,” uvádí Petr s tím, že rezervace se vyplatí alespoň s půlročním předstihem. Extrémním příkladem může být vinobraní v některých oblastech Moravy, například na Pálavě, kde se ubytování rezervuje až rok dopředu.

Recenze jako vodítko

Trendem posledních let, který neminul ani Česko, je změna způsobu výběru ubytovacích zařízení. “Lidé rádi hodnotí na sociálních sítích i mimo ně. Podle recenzí ostatních se rozhodují. Je jedno, jestli kupují pračku, nebo vybírají pobyt v Krkonoších,“ dodává Petr s tím, že jen za loňský rok napsali zákazníci portálu Hotel.cz více jak 21 tisíc recenzí. Pobyt ohodnotil každý třetí host. Výhodou rezervačních portálů je, že dovolí udělit recenzi pouze hostům, kteří hotel či penzion opravdu navštívili. Sociální sítě oproti tomu umožňují celkem jednoduše udělit pozitivní hodnocení komukoliv.

Příklad hodnocení hotelu z HOTEL.CZ

Při výběru ubytovacího zařízení Petr doporučuje: “Prohlédněte si prezentaci ubytování a služeb na internetových stránkách zařízení a srovnejte ho s nestrannými recenzemi. Podle nich nejlépe poznáte, zda vše odpovídá realitě. Vyhnete se nemilým překvapením po otevření dveří hotelového pokoje.” Pro snadnější orientaci připravil portál Hotel.cz Certifikát kvality, který uděluje hotelům a penzionům po dosažení určitého počtu pozitivních hodnocení. Hledejte ho na stránkách ubytovacího zařízení. Pokud ho najdete, můžete bez obav rezervovat, aniž byste trávili čas pročítáním recenzí.

Příklad recenzí hotelu Spa Resort Lednice z HOTEL.CZ.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

19°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď