Kam instalovat elektrické rozvody?

foto

Plánujete rekonstrukci či stavbu a připravujete se na elektroinstalaci? Budete potřebovat plán pro silové, datové i telekomunikační vedení. Zjistěte, jak lze kabely pokládat a na co je třeba myslet.

Jakým způsobem kabely uložit?

Na povrch

Nejsnazší a nejlevnější je řešení, kdy se kabel pokládá na zeď, či na zem. Nevýhodou je, že je kabelový rozvod viditelný a není zrovna estetický. Proto se zpravidla využívá tam, kde není třeba myslet na design. Jedná se zejména o garáže, sklady, sklepní prostory, půdy či chodby anebo v případech, kdy upřednostňujeme úsporné řešení.

Kabely lze položit do pevných trubek z PVC či kovu. Trubky se přišroubují příchytkami ke stěně. V tuhých chráničkách jsou kabely dobře chráněny proti prachu a mechanickému poškození.

Další možností je usadit kabely do plechových či drátěných kabelových žlabů. Kabelové žlaby jsou umístěny na výložnících, nebo závěsech. Tento způsob se využívá, pokud je třeba vést větší množství kabelů najednou.

Poslední možností, která je hojně využívána při lehčích rekonstrukcích v bytech či obytných domech, je ukládání kabelových rozvodů do kabelových lišt. Rozlišujeme parapetní kanály, podlahové lišty a mini lišty na stěnu. Upevnění je možné šroubem nebo v lepícím páskem u lišt v samolepícím provedení.

Do podhledu

Nejčastěji jsou do podhledů umisťovány kabelové rozvody vedoucí ke svítidlům. Kabely se pokládají volně na podhled, nebo je možné uskladnit je do husích krků.

Pod omítku

Nezbytností pro instalaci kabelů pod omítku je vypracování návrhu uložení kabelových vedení, aby se při zásazích do zdi omylem kabely nepoškodily.

Pokud chceme klást kabel bez chráničky kabelů, připevníme je příchytkami na neomítnutou zeď, nebo do vysekaných drážek ve zdi. Kabel by měl mít dvojitou izolaci. V České Republice je to zpravidla CYKY kabel.

V případě použití husích krků se po vysekání drážky ve zdi umístí do otvoru vhodná ohebná kabelová chránička, kterou se následně protáhne kabel. Tato metoda je vhodná pro uložení datových a telekomunikačních kabelů. Vodiče a kabely se vtahují do trubek pomocí protahovacích per po dokončení zednických prací.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

28°C

Dnes je pondělí 22. července 2019

Očekáváme v 5:00 16°C

Celá předpověď