Jste bez energie, obchází vás nemoc, chtěli byste vypadat zdravěji? Odpověď se jmenuje Chlorella!

foto Chlorella.

Nejen podzim nebo zima jsou obdobím, kdy nejvíce hrozí problémy s oslabenou imunitou nebo nedostatkem vitality. Dopovat se však bezhlavě tabletkami určitě není řešení.

Dnes je moderní jít s každým kýchnutím či bolestí hlavy za lékařem a nechat se nadopovat různými léky na předpis. Je to jednoduché, pohodlné, rychlé... a zcela zbytečné. Nadužívání antibiotik, antivirotik a také léků obsahujících Paracetamol nás postupně ničí. Mikroorganismy si zvyknou, vypěstují rezistenci a v konečném důsledku je tak ještě více posílíme.

Jaké je řešení?

 1. Podporovat svou imunitu přirozeně
 2. Zvýšit svou vitalitu bez chemicky vyráběných umělých účinných látek
 3. Lépe se stravovat a zlepšit svou životosprávu

Taková cesta sice není okamžitá, ale jediná přináší trvalé výsledky. A abyste si to trochu usnadnili, můžete si pomoci některými přirozenými látkami, například těmi, které jsou obsaženy v Chlorelle.

Chlorella? Nejstarší "lék" na naši imunitu

Pokud jste o Chlorelle ještě neslyšeli, trochu vás zasvětíme. Jde o zelenou řasu, která je považována za jednu z nejstarších forem života na naší planetě. Řasa roste tak ve sladké, jako slané vodě a na Zemi se nachází podle odhadů od 1,5 do 3 miliard let (zdroj: Wikipedia).

Docela slušný věk, pokud uvážíme fakt, že jde o jednobuněčný organismus. Chlorelle se daří nejvíce v teplém klimatickém pásmu, takže roste zejména v oblasti Asie a Austrálie.

Tu je pár zajímavostí o ní:

 • řasa patří mezi tzv. zelené superpotraviny a to zejména kvůli tomu, jaké látky obsahuje a jak jsou tyto látky koncentrované v rostlině příznivé pro lidský organizmus
 • Chlorella byla objevena až v roce 1890 mikrobiologem M.W. Beijerinckem
 • její název je odvozen od řeckého slova "chloros", což znamená "zelený "
 • název je odvozen od zeleného barviva chlorofyl, které se v Chlorelle nachází více než v dostatečném množství
 • řasa je sice ideálním příkladem přírodního a přirozeného prostředku na podporu imunity, ale zdaleka nejde o její jediný účinek!

Chlorofyl, vitaminy i minerály v neuvěřitelných množstvích

Chlorella je zajímavá především tím, že jde o výživovou superpotravinu. Obsahuje nejen unikátní kombinaci vitamínů, minerálů a dalších látek, ale i jednotlivé složky dosahují velmi vysokou koncentraci, jakou byste v jiných rostlinách hledali jen marně.

Chlorella má například chlorofylu vzhledem ke své velikosti nejvíce ze všech rostlin na planetě. Vitamín C se v řase nachází v 16 násobném množství například oproti pomeranči, železa obsahuje až 20 krát více, jako je například ve špenátu. Stejně tak vápníku obsahuje Chlorella až 10 násobně více, než je tomu v případě mléka.

V jejím složení najdete vitaminy skupiny B, včetně vitamínu B12 důležitého pro vegetariány, vitamin C, vitaminy D, E, H a minerály vápník, hořčík, železo, draslík, jód a zinek. Stejně tak se v ní nachází růstový faktor CGF, což je unikátní komplex peptidů a nukleových kyselin podporující buněčný růst.

Zajímavé účinky na naše zdraví

Jak jsme zmínili již na úvod, Chlorella patří mezi rostliny významně posilující imunitu. To s sebou přináší jednak preventivní účinek vůči běžným sezónním nemocem způsobeným parazity a mikroorganismy, ale zároveň to stimuluje imunitní systém jako takový.

Pravidelné a dlouhodobé užívání řasy také stimuluje leukocyty, fagocyty a interferony, což jsou všechno důležité složky obranyschopnosti těla a našeho imunitního systému. Pokud máte některé druhy alergií, například astma nebo atopický ekzém, může vám užívání Chlorelly pomoci v upravení imunitní reakce organismu.

Imunita je sice asi nejvíce viditelný účinek této řasy na naše tělo, ale určitě ne jediný. Zde je stručný přehled dalších pozitivních vlivů:

Zvýšení vitality a zlepšení duševního zdraví: Chlorella díky svému složení, zejména z pohledu některých vitaminů a minerálů, je ideálním prostředkem na "nakopnutí" našeho mozku a jeho využívání. Tato řasa se doporučuje nejen seniorům pro její povzbuzující účinky na mysl, ale například i pro lepší regeneraci a kvalitnější spánek. Pokud trpíte stresem a únavou, jde o skvělý "životabudič".

Pročištění organismu: Pokud znáte slovo detoxikace, určitě víte, o co se jedná. Pokud jste s ním ještě nepřišly do kontaktu, stručně by se to dalo popsat jako zbavení se organismu toxinů a látek, které se v něm usazují a způsobují problémy zejména v měkkých tkáních. Chlorella je na očištění organismu od těchto látek, například i od těžkých kovů, ideální.

Hojení vnějších ran: pořezali jste se, máte vyrážku nebo nějaké otevřené poranění? Chlorella je i pro vnější použití a to díky vysokému obsahu chlorofylu a růstového faktoru CGF. Pomáhá například i na krvácení dásní nebo když chcete urychlit zhojení jazvy nebo místa po vytrhnutém zubu.

Podpora trávení: Díky tomu, že má Chlorella na střevní mikroflóru a výstelku trávicího traktu probiotické účinky, jde o neuvěřitelně efektivní a zároveň přirozený způsob podpory zdravého trávení. Zároveň je velmi dobrá prevence vůči některým nádorovým nebo vředovým onemocněním trávicího traktu.

Zlepšení postavy: Možná jste na tento účinek čekali jako "na spasení" a někde v koutku duše jste doufali, že vám Chlorella pomůže i na hubnutí. Úplně tak to není, ačkoli více výrobců výživových doplňků obsahujících tuto řasu vám budou tvrdit opak. Díky svému složení řasa pomáhá odbourat přebytečný tuk, regulovat metabolismus a zefektivnit trávení, ale stále jde jen o podpůrné účinky. Podpůrné, ale praktické.

Zvýšená sexuální aktivita: Ne, neděláme si z vás "dobrý den", opravdu tento účinek Chlorella má a to díky růstovému faktoru, který urychluje reprodukci i pohlavních buněk. Řasa také vitalizuje mysl i tělo a zároveň zlepšuje například čich, což je jeden ze smyslů, který naše tělo intenzivně ovlivňuje zejména s ohledem na sexuální stimulaci.

Lék "na kocovinu": Čtete správně, tento účinek jsme si nechali na závěr jako největší zajímavost. Týká se nejen této řasy, ale i jiných druhů tzv. zelených potravin. Pokud je vám po prohýřené noci nevolno, zkuste si dát Chlorellu. Uvidíte, že nic lepšího "na kocovinu" neexistuje.

Značku i formu si pečlivě vybírejte

O dalších účincích Chlorelly by se toho dalo popsat velmi mnoho. Není se co divit, z pohledu její historie, obsahu účinných látek a možností využití jde opravdu o unikátní přírodní prostředek. V potravinovém řetězci je na nejnižších příčkách a je proto ideálním kandidátem na univerzální superpotravinu.

Pokud byste si chtěli přečíst něco více historii, účincích, složení či způsobu užívání, v této recenzi na Chlorellu najdete vyčerpávající informace o této zdravé zelené řase.

Apropo, užívání! Chlorella, podobně jako i jiné rostliny, se stává stále více oblíbenou složkou různých typů a forem výživových doplňků. Koupit se dají například:

 • šumivé tablety
 • různé čaje
 • sušený prášek na "zadělání" s vodou či nějakou ovocnou šťávou
 • klasické gelové tobolky určené k perorálnímu užívání

Jelikož každý člověk má individuální preference, výběr optimální formy necháme na vás. Pečlivě si však vybírejte značku, nakolik až příliš mnoho výrobců se spoléhá pouze na chytrý marketing bez skutečných a viditelných výsledků.

Důležitá je kvalita samotné řasy použité v přípravku, jako i její koncentrace a způsob zpracování. Pokud byste chtěli poradit, výše zmíněná recenze vám umí být i v tomto ohledu velmi nápomocná!

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď