Jogging, plavání i dlouhé procházky: buďte v září aktivní a zaplašte chmury

foto

Ačkoliv se dny začínají pomalu krátit, rozhodně byste neměli polevovat i vy. S příchodem podzimu máme sice všichni nutkání ubírat ze svého tempa, ale našemu organismu naopak pomůže, pokud zůstaneme stále ve střehu. Budujte si svou přirozenou obranyschopnost a nepodceňujte význam pohybu pro vaše tělo. Kterým sportu se na podzim věnovat?

Fotogalerie

Jogging po ránu je lepší než hrnek kávy

Víte, co vás po ránu zaručeně probere? Kromě velkého hrnku kávy a studené sprchy skvěle funguje i ranní běh. Pokud se k němu přemluvíte, uvidíte, že vaše dny získají zcela nový rozměr. Po běhu si dopřejete zaslouženou sprchu a na cestu do práce si můžete přichystat i hrnek kávy. Vaše mysl bude již od rána bdělá a budete mít sílu i na nepříjemné pracovní porady. Vhodné sportovní oblečení na běhání si připravujte již předchozí den večer, ať po něm můžete po ránu pouze sáhnout a ihned vyrazit.

Skočte si do bazénu

Jste ve vodě jako doma? To, že venkovní teploty začínají postupně klesat neznamená, že musíte plavky schovat do skříně a vytáhnout je až příští rok v létě. Vždyť plavecké bazény jsou otevřené celoročně a lákají na příjemně teplou vodu. V případě, že vlastníte pouze plavky, které nosíte v létě na pláž a jsou do bazénu nevhodné, udělejte si radost a kupte si nové sportovní plavky, které vám perfektně padnou a ve kterých vám plavání půjde skoro samo. A samozřejmě si neodpírejte ani případný pobyt ve vířivce a sauně.

Proč se věnovat saunování

Není-li součástí vašeho místního plaveckého bazénu sauna, porozhlédněte se po nějaké ve vašem okolí. Saunování je totiž zdravé. Nejenom, že prokazatelně zlepšuje vaši imunitu, ale navíc se ukázalo, že zpomaluje proces stárnutí. Pobyt v sauně navíc oceníte i po náročném dni, neboť během pocení se z vašeho těla odplaví všechny toxiny a s nimi i starosti a nepříjemné zážitky z celého dne. Je dokázáno, že právě sauna dokáže člověku během podzimních a zimních měsíců zlepšit náladu. Kvůli nedostatku slunečních paprsků totiž můžeme právě v tomto období pociťovat stavy smutku a nespokojenosti.

Vydejte se na dlouhou procházku

A jelikož lidskému tělu prospívá pobyt na čerstvém vzduchu, nebraňte se dlouhým podzimním procházkám. Vyčistíte si při nich hlavu, utřídíte myšlenky a v případě, že vezmete někoho s sebou, tak si i hezky popovídáte. Popadněte sportovní legíny, přibalte si lahev s vodou a vyrazte vzhůru do přírody. A pokud milujete pohyb, vyměňte procházku za běh, případně kombinujte běh a chůzi a praktikujte takzvaný indiánský běh.

Zamilujte se do posilovny

Chcete si udržet formu i během podzimu a zimy? Předplaťte si členství v místní posilovně a začněte do ní pravidelně docházet. Ať už si s sebou ke cvičení přizvete kamarády nebo si připlatíte za služby soukromého trenéra, cvičení by vás mělo hlavně dobíjet. Neměli byste do posilovny chodit proti své vůli, nýbrž dobrovolně. Cvičení a posilování totiž posiluje i vaši psychickou stránku, a ne pouze tu fyzickou.

Nezapomeňte regenerovat

Součástí vaší podzimní rutiny by měl být i odpočinek. Jeho aktivní varianty jsme již vyjmenovali, ale samozřejmě máme i pár pasivních tipů. Mezi ty patří posezení s přáteli nad sklenkou dobrého vína, relaxace s knížkou a občasné nicnedělání. Věnujte čas sami sobě a starejte se o svou duševní pohodu.

Se sportovním vybavením, odhodláním a motivací si podzim užijete naplno a žádné chmury u vás nebudou mít šanci. Myslete na sebe, dejte si do těla, ale zároveň se i rozmazlujte, a hlavně buďte v pohodě. Užívejte si postupné zbarvování listů a nemocem a neduhům se braňte aktivním provozováním sportovních aktivit.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

9°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď