Japonské divadlo

foto

Vydejte se na divadelní představení jednoho z tradičních japonských divadelních stylů, jež slibuje nevšední zážitek. V zemi vycházejícího slunce existují čtyři hlavní formy divadla: nó, kjógen, kabuki a bunraku.

Tip

Nejvýznamnější scénou kabuki je divadlo Kabukiza v Tokiu, kde se hraje téměř každý den.

Divadlo Nó

Strohá, zdrženlivá a velmi působivá forma tradičního japonského divadla, která se hraje na trojstranném prázdném jevišti z cypřišového dřeva. Stejně jako v kabuki, divadlo hrají výhradně mužští herci a příběhy vypráví historické mýty, dramata a staré příběhy. Účinkující mají na obličejích masky, jež některé z nich jsou pokládány za národní klenoty a mají nedozírnou cenu. Příběhy se prezentují tanečními pohyby doprovázenými hudbou. Z divadla Nó se později vyvinula jeho komická forma, divadlo Kjógen.

Divadlo Kabuki

Tradiční japonské divadlo Kabuki je jednou z forem, ve kterém účinkují výhradně mužští herci, a to i v ženských rolích. Součástí uměleckého vystoupení jsou výpravné kostýmy, výrazný make-up, bizarní paruky a nadsazené přemrštěné herecké výkony. Děj kabuki vychází většinou z historických událostí, srdceryvných dramat, legend a dalších všeobecně známých příběhů. Samotný příběh je divákům sdělován pomocí vysoce stylizovaných pohybů a staré japonštiny, které místy nerozumí ani samotní Japonci.

Loutkové divadlo Bunraku

Loutky v bunraku jsou vysoké asi 1,2 metru, mají vyřezávané dřevěné hlavy, pohyblivé paže a oblečeny jsou ve složitých kostýmech. Zajímavostí je, že hlavní loutkář musí být v kimonu, zatímco jeho dva pomocníci jsou oblečeni v černém. Příběhy jsou podobné těm z divadel nó a kabuki, některé jsou z nich přímo převzaty a doprovází je vypravěč, který přibližuje příběh a zároveň mluví všechny postavy.

Poznejte japonské divadlo a kulturu s profesionály z CK Go2. Exotická dovolená Japonsko originálně a se zážitky.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď