Jakých starostí vás zbaví koordinátor BOZP a PO?

foto

Všichni moc dobře víme, že zaměstnavatel je povinen zařídit BOZP školení a školení PO. S tím je ovšem spojena celá řada dalších úkonů, které musí zaměstnavatel dále řešit, jako třeba preventivní kontroly pracovišť, vedení dokumentace BOZP a PO i pravidelné audity. Není vůbec na škodu, když tohle všechno někdo ohlídá.

Zkratka BOZP znamená bezpečnost a ochrana zdraví při práci, PO pak značí požární ochranu. Jsou to obecné pojmy, na každém pracovišti se musí uchopit trochu jinak. BOZP na staveništi bude prostě odlišné od BOZP v kanceláři. I na to je třeba brát ohled. Specifik je prostě poměrně dost, a proto drtivá většina firem volí jednoduchou cestu. Najmou si externího koordinátora, který všechny zákonné náležitosti pohlídá za ně.

Koordinátor BOZP sestaví plán, zařídí školení i dokumentaci

Jako koordinátor BOZP a PO v ČR funguje společnost PREVENT. Zajišťuje veškerou agendu spojenou s těmito oblastmi, postará se tedy o dokumentaci, poradenství, audity i školení. Na úplném začátku spolupráce provede vstupní audit, vyhodnotí rizika, představí plán BOZP a zpracuje dokumentaci v souladu s legislativními povinnostmi. Zaškolí odpovědné osoby, implementuje ve firmě podpůrné aplikace.

Firmě tohle řešení ušetří hodně času. Málokdo totiž tuší, jak má vypadat dokumentace kontrolní činnosti, dokumentace pracovních úrazů nebo důkaz, že zaměstnanci prošli patřičnými školeními. Dokázali byste navíc jen tak sepsat organizační směrnici či místní provozní řád? Ne. Tyhle úkony je opravdu lepší nechat na profesionálech a často to dělají i menší firmy, které toho dle zákona nejsou povinny. Ve firmách do 25 zaměstnanců totiž úkoly prevence rizik může zajišťovat zaměstnavatel, jestliže disponuje patřičnými znalostmi.

Bezpečnost práce na pracovišti moderně

Mezi povinnosti koordinátora BOZP patří i školení BOZP a PO, hlídání jeho náplně a četnosti. Společnost PREVENT k tomu má dvě vlastní LMS platformy.

EDUNIO je learning management system pro vzdělávání zaměstnanců zejména ve větších firmách. Můžete si v něm dokonce vytvářet školení na míru podle toho, v čem je zaměstnance potřeba vzdělávat.

INSTRUCTOR je také LMS platforma, na které jde školit hlavně online školení BOZP a PO, dále na ní běží vzdělávací kurzy pro řidiče v rámci firmy, školení ergonomie, BOZP na home office, GDPR a tak dále. Tyto online kurzy jsou určeny zejména pro menší firmy. Jsou stavěné prakticky a logicky, zaměstnanec se dozví, proč je důležité dodržovat předpisy BOZP a na konci kurzu samozřejmě skládá test, aby prokázal získané znalosti.

Společnost PREVENT funguje jako koordinátor BOZP a pracovnělékařských služeb pro firmy různého zaměření. Může působit i jako koordinátor BOZP na pracovišti. Určitě se na ni neváhejte obrátit.

 

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď