Jaký je rozdíl mezi dřevěnými briketami a peletami?

foto

V současné době je kladen důraz především na životní prostředí. Pokud tedy přemýšlíte nad ekologickým zdrojem tepla, ideální volbou jsou dřevěné brikety, případně pelety. V obou případech se jedná o pevná paliva, která jsou označována i jako ekopaliva. V následujících řádcích vám prozradíme, jaké jsou rozdíly mezi peletami a briketami.

Hlavní rozdíl je především ve velikosti. Dřevěné brikety jsou větší, přikládají se ručně do kamen, případně krbů. Dřevěné pelety jsou zase menší a používají se u kotlů s automatickým přikládáním, takže se nemusíte v podstatě o nic starat. Přestože jsou z tohoto pohledu pelety komfortnější alternativou, stále mají brikety významné postavení.

Z čeho se brikety a pelety vyrábějí?

Pro výrobu pelet i briket se používá dřevo i rostlinná biomasa. S dřevěnými briketami uspějete v podstatě u jakéhokoliv topidla na dřevo, zatímco s peletami můžete topit především ve speciálních kotlích. Pokud tedy nechcete investovat do nového kotle, dřevěné brikety se nabízejí jako ideální volba.

Brikety bývají ve dvou variantách, a to buď jako plné válce (i kvádry či hranoly), nebo s otvorem uprostřed. Vyrábějí se z dřevěných pilin, hoblin i kůry. V podstatě se zpracovává odpad vznikající v dřevozpracujícím průmyslu. Brikety vznikají lisováním pilin i hoblin pod velkým tlakem a při vysokých teplotách.

Co se týče vlastností, dřevěné brikety se vyznačují nízkou vlhkostí a vysokou výhřevností, jež se pohybuje okolo 18 MJ/kg. Vhodné jsou do krbových kamen jako doplňkový zdroj tepla. Samozřejmostí je snadná manipulace a dobrá skladovatelnost.

Brikety se vyrábějí z různých druhů dřevin, a proto je nezbytné rozlišit, k jakému účelu je chcete používat. Pro rychlé vytopení víkendové chaty se hodí především brikety z měkkého dřeva s otvorem uprostřed. S nimi je zatopení jednodušší a prohořívání je rychlejší. Jestliže však hledáte brikety pro stabilní vytápění rodinného domu, nadchnou vás plné brikety z tvrdého dřeva, neboť dokážou produkovat rovnoměrný žár s až šestihodinovou dobou žhnutí.

Palivové dřevo, nebo brikety?

S výhřevností je na tom palivové dříví o něco hůře, pohybuje se totiž okolo 15 MJ/kg při stupni vlhkosti okolo 20 procent. Vlhkost jako taková má obrovský vliv na výhřevnost, přičemž obecně platí, že čím je vlhkost vyšší, tím je energetický zisk ze dřeva nižší.

Brikety jsou efektivnější, odpovídají přísným ekologickým normám a umožňují vysoký uživatelský standard. Dřevo jako takové je navíc výborný obnovitelný zdroj energie, jenž nezatěžuje životní prostředí.

Jak s briketami zatopit?

Používání dřevěných briket není nic složitého, techniku si velice rychle osvojíte. Prvně si jednu až tři brikety nasekejte na kolečka, abyste je použili pro podpálení. Přidejte do nich tekutý podpalovač, a potom to zapalte.

Jakmile se kolečka briket rozhoří, otevřete přívod vzduchu kamen a vyčkejte, až zůstanou jenom žhnoucí kousky. Po celé ploše topeniště rozhrňte rozžhavené brikety, uzavřete přívod vzduchu a na topeniště naskládejte další dřevěné brikety, které už nemusíte sekat. Brikety se nejprve rozhoří, a potom budou sálat teplo, a to několik dlouhých hodin.

Kde brikety koupit?

Jestliže hledáte dodavatele dřevěných briket, podívejte se do pestrého produktového portfolia internetového obchodu Briketydrevene.cz, za nímž stojí společnost OPTIMTOP s.r.o. Dávejte si pozor, protože nejsou brikety jako brikety. Pokud preferujete spíše kvalitu, OPTIMTOP je ideální volbou, neboť se zaměřuje především na precizní nabídku. Nabízené brikety jsou vhodné do všech typů kotlů, kamen i krbů a můžete je použít v podstatě okamžitě na topení, aniž byste je museli nějak upravovat. A doprava je po celé České republice zdarma.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

16°C

Dnes je pátek 25. září 2020

Očekáváme v 15:00 16°C

Celá předpověď