Jaké jsou nejčastější problémy při sjednávání povinného ručení?

foto

Plánujete změnit povinné ručení a chcete to udělat hladce a snadno? Máme pro vás pár tipů, které by vám mohly pomoci.

Začněte včas

Pokud již povinné ručení máte, a chcete změnu, musíte na to myslet předem. Smlouvy povinného ručení mají tzv. automatickou obnovu. Znamená to, že se vám smlouva automaticky prodlouží o rok, pokud ji nevypovíte včas před datem výročí. Datum výročí je datum sjednání smlouvy. Uzavřeli-li jste tedy pojistnou smlouvu 15.7.2020, je její výročí opět za rok, a to 15.8.2021. Po tomto datu se smlouva automaticky protáhne o další rok. Kdy ji tedy vypovědět, aby se vám současná smlouva automaticky neprodloužila? Jedinou podmínkou je zaslat výpověď vaší smlouvy nejpozději šest týdnů před koncem povinného ručení. V našem případě jste tedy možnost ukončení propásli – nejvhodnější termín byl konec června nebo začátek července.

Ukončení současné smlouvy

Pokud jste termín propásli, můžete zkusit smlouvu ukončit dohodou. Opět do stávající pojišťovny zašlete výpověď, ale je na pojišťovně, jestli na dohodu přistoupí.  Může vám také v rámci dohody navrhnout termín ukončení smlouvy, který se hodí jí. Tedy klidně za půl roku, nebo rovnou výpověď posunou k dalšímu výročí. I tak ale máte ještě několik možností, jak současnou smlouvu ukončit. Existují výjimky, díky kterým se můžete staré smlouvy zbavit. Patří mezi ně výpověď do dvou měsíců od uzavření smlouvy, nesouhlas s novou cenou pojistného, výpověď po pojistné události, změna vlastníka vozidla anebo vyřazení vozidla z evidence.

Správný výběr pojištění

Ani sjednání nové smlouvy ale není úplně jednoduché. Existuje mnoho pojišťoven, a ještě více variant pojištění. Při sjednávání nového pojištění auta si zjistěte více možností a kalkulací, abyste si vybrali přesně to, co opravdu chcete. Pro povinné ručení a havarijní pojištění jsou v tomto případě ideální online kalkulátory, které mají naprogramovány více pojišťoven a dokáží vám vygenerovat jejich srovnání.

Nejlevnější není nejlepší

Nenechte se ale omámit cenou, ta není jediným faktorem, podle kterého byste si měli povinné ručení vybírat. Ve srovnání se zaměřte spíše na poměr cena/výkon. Je sice pohodlné platit nejlevnější povinné ručení, ale pokud se něco stane a vy nemáte například zaplacený odtah v rámci asistenčních služeb, nebo pojištěná čelní skla, může se vám oprava auta velmi prodražit.

Dotáhněte to do konce

Častým problémem je, že sice sjednáte smlouvu o pojištění auta, ale pojišťovna po vás chce ještě dodatečné úkony, jako je třeba nafocení auta a tachometru, případně prohlídku auta v servisu. A mnohdy právě tyhle úkony jsou to, kvůli čemu máte povinné ručení levné. Pojišťovna se totiž přesvědčí, že je auto v pořádku a pojistit je na malý peníz není pro pojišťovnu tím pádem riziko. Pokud ale nedotáhnete sjednání smlouvy do konce, pojištění přestane platit a vy nejen, že musíte výběr pojišťovny absolvovat znovu, ale také zaplatíte poměrně tučnou částku kanceláři pojistitelů.

Změna nebo sjednání povinného ručení si vyžádá váš čas a pozornost, ale je to věc, která si péči zaslouží. Přeci jen, svému autu svěřujete svůj život každý den na silnici a mít jistotou, že je o vás postaráno, za trochu času a péče stojí.

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď