Jak získat zaměstnance do výroby 

foto

Česká ekonomika je v posledních letech na vzestupu, což se projevuje navýšením hrubého domácího produktu, exportu, počtu pracovních míst, snížením nezaměstnanosti a růstem platů. V důsledku nízké nezaměstnanosti a velké poptávky po zaměstnancích na trhu práce však firmy trpí nedostatkem pracovních sil.

Nedostatkem zaměstnanců jsou aktuálně postihnuty všechny obory. Nejhorší situace je však mezi státními zaměstnanci, IT experty, řidiči, prodavači, číšníky, řemeslníky, techniky či pracovníky ve výrobě.

Jak získat zaměstnance

Chcete-li najít nové zaměstnance nejen do výroby, zapomeňte na nudné nicneříkající inzeráty v novinách či na internetu. Předveďte svým potenciálním zaměstnancům, na čem konkrétně a pro koho budou pracovat a čím vy je můžete jako firma zaujmout.

Ovládněte sociální sítě či vytvořte originální energické video, jež pracovníky v okruhu vašeho zájmu nadchne.

V současnosti je též při náboru velmi podstatný i employer branding. V zásadě se jedná o pověst firmy, jež je mimo jiné založena na smýšlení stávajících zaměstnanců o své práci, nadřízených, pracovních podmínkách a mnohých dalších faktorech, jež mají vliv na pocity pracovníka.

Proto své zaměstnance hýčkejte a ptejte se jich, s čím jsou v zaměstnání spokojení a s čím nesouhlasí. Pokud bude mít firma dobrou pověst mezi vlastními pracovníky, další zájemci o zaměstnání se jen pohrnou.

Nábor pracovníků v zahraničí

Zajímavou možností je též zaměstnání cizinců, jež mohou pocházet ze zemí z Evropské unie nebo z takzvaných třetích zemí. V současné době existují programy zaštítěné ministerstvem vnitra, ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem zahraničních věcí, podporující obsazení volných pracovních míst obyvateli třetích zemí. Mezi tyto projekty patří režim Filipíny, režim Ukrajina, režim Srbsko a režim Mongolsko.

Jedná se o projekty, které zajišťují cílené a výběrové přijímaní a vyřizování žádostí o zaměstnaneckou kartu pro občany těchto států, jež budou na našem území vykonávat kvalifikovanou pracovní činnost, přičemž tato karta je zároveň povolení pro cizince třetích zemí pobývat v České republice déle než devadesát dní.

Maximální platnost karty je dva roky. Následně je však možné ji prodloužit. Zaměstnanecká karta cizincům nahrazuje dlouhodobé vízum či povolení k dlouhodobému pobytu za účelem výkonu povolání.

Výše zmíněné režimy mohou využít firmy, působící na území České republiky alespoň dva roky, jež disponují nejméně šesti zaměstnanci a které nemají závazky vůči státu a zároveň nemohou na volnou pozici dlouhodobě najít vhodného kandidáta.

Pracovní agentury

Nevýhodou zaměstnání pracovníků z třetích zemí je však spousta papírování ze strany zaměstnavatele i ze strany zaměstnance, jenž si mimo jiné musí podat žádost o zaměstnaneckou kartu. 

Pokud si však chcete soužení s nepříjemnou administrativou ušetřit a nábor pracovníků ze zahraničí zjednodušit, vyplatí se oslovit pracovní agenturu IRS Czech, která za vás již vše potřebné vyřídí.Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

29°C

Dnes je čtvrtek 13. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď