Jak vybrat novou pračku, a přitom ušetřit?

foto

Zařizujete si domácnost a potřebujete novou pračku? Nebo vám právě dosloužila vaše starší pomocnice? V obchodech najdete velké množství praček, mezi kterými jsou značné rozdíly. Podle čeho byste si měli vybírat a kde nakupovat?

Právě pračka patří k těm spotřebičům, bez kterých si snad ani neumíme představit život. Pokud však začnete vybírat, zjistíte, že koupě nové pračky vůbec není jednoduchá záležitost. Při výběru tedy zvažte zejména několik základních kritérií.

1. Typ pračky

V prvním kroku byste se měli rozhodnout, zda zvolíte pračku plněnou shora nebo zepředu. Pokud nemáte příliš mnoho prostoru a potřebujete pračku umístit například do již tak malé koupelny, zvolte raději pračku s horním plněním. Tyto pračky jsou totiž s šířkou již kolem 40 cm podstatně užší. Pokud však máte v prostoru určité výškové omezení nebo potřebujete pračku umístit pod nějakou desku, zvolte zepředu plněnou pračku. Oblíbeným variantou se v posledním období stávají i tzv. slim pračky, které mají ve srovnání se standardními modely menší hloubku, již kolem 40 cm.

2. Kapacita pračky

K základním parametrům praček patří i jejich kapacita. Ta se v současnosti pohybuje od 3 až do 11 kg. Zvolte kapacitu podle toho, v jaké velké domácnosti žijete - tedy pro kolik osob perete. Pokud jste sám, bude vám stačit nejnižší kapacita. Pro více než tříčlennou rodinu počítejte s kapacitou 6 kg a více.

3. Rychlost otáček

Většinu vlhkosti z větší prádla, jako jsou ručníky, svetry, bundy a podobně, odstraní pračky s otáčkami 1200 a více. Pokud plánujete prádlo následně sušit v sušičce, použijte otáčky 1400 a více. Otáčky je samozřejmě možné regulovat, proto nemusíte mít obavy, že pračka s vyšším počtem otáček neumožňuje nastavit i nižší otáčky pro praní jemnější prádla.

Náš tip: Pokud používáte pračku i sušičku, zvažte kombinovaným modelem. Pračka se sušičkou šetří místo, eliminuje nutnost žehlení a dokážete ji sehnat za přiměřenou cenu. Pomůže vám přitom i výhodná Alza Black Friday.

4. Hlučnost

Hlučnost praček se pohybuje od necelých 50 až po 85 dB. Čím nižší bude hlučnost pračky, tím lépe. A to zejména v případě, pokud máte pračku často pouštíte večer nebo ji máte umístěnou v blízkosti obytné místnosti.

5. Úspora

Při nákupu pračky si všímejte i energetickou třídu vyznačenou na energetickém štítku. Nejúspornější pračky jsou označeny od A + až po A +++. Během několika let provozu vám úsporné pračky dokáží ušetřit pěknou hromádku peněz. Úspory se totiž netýkají pouze spotřeby elektrické energie, ale i spotřeby vody.

6. Funkce

Současné pračky nabízejí funkce od výmyslu světa. Kromě již klasických funkcí odloženého startu, dětské pojistky, zkrácených programů či automatického dávkování jsou to i další, které na první poslech nemusí být až tak srozumitelné. Jsou to například systém Aqua Stop, který zabrání úniku vody v případě poruchy pračky. Technologie Fuzzy Logic zas automaticky nastaví délku praní, množství vody i pracího prostředku, čímž přispívá k dalším úsporám. Uživatelsky zajímavé jsou i smart pračky, které dokážete ovládat prostřednictvím svého smartphonu. Promyslete si však, jaké funkce ve skutečnosti i využijete. Funkce totiž zároveň ovlivňují i cenu pračky.

7. Cena pračky

Od předchozích parametrů se odvíjí i cena samotné pračky. Dnes seženete pračky v rozmezí přibližně od 6000 Kč za nejjednodušší modely až po 35 000 Kč za ty nejvybavenější. Nejlepší samozřejmě uděláte, pokud počkáte na slevy či sezónní výprodeje. Mimořádně vhodný na koupi pračky je také Černý pátek - největší slevová akce roku.

Náš tip: Počkejte si na Black Friday 2020, v rámci kterého můžete získat pračku se slevou ve výši až několik desítek procent.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

17°C

Dnes je čtvrtek 22. října 2020

Očekáváme v 13:00 17°C

Celá předpověď