Jak vám efektivně ulehčí hospodaření s penězi mKonto a mKonto Business?

foto

Bankovní účet je dnes považován za samozřejmost. Jak vybrat správně? Jaké druhy účtů jsou na finančním trhu, jejich přednosti a na co si dát pozor? Dle jakých kritérií volit účet a proč?

Bankovní účet

Jde o finanční účet v bankovní instituci, jenž eviduje veškeré finanční transakce mezi klientem a bankou, stejně tak sleduje finanční situaci na účtu. Bankovní účet může mít kladný zůstatek v případě, kdy banka dluží peníze klientovi, a záporný, když je tomu naopak, tj. klient dluží bance. Běžný účet je pro mnohé nezbytnost, umožňuje velmi rychlou a snadnou správu vlastních financí, vše je přehledně na jednom místě.

Výběr bankovního účtu není zdaleka tak jednoduchou záležitostí, jak se může na první pohled zdát. Díky vstupu mladších bank na trh je sice z čeho vybírat, ale zároveň se mnozí v tom množství nabídek mohou ztrácet.

Který je ten pravý aneb jak vybrat bankovní účet?

V první řadě je třeba si ujasnit vaše očekávání a požadavky. Zda vám postačí běžný účet, či potřebujete bonusové služby. Jestli preferujete osobní jednání, nebo chcete většinu řešit rychle a pohodlně online. Také je dobré si zjistit, kolik bankomatů má daná banka, jejich rozmístění apod.

Při samotném výběru bankovního účtu mějte na mysli, že je pro vás rozhodně lepší a výhodnější, pokud budete využívat služby jedné banky. Naštěstí poplatky jsou na ústupu, tudíž je dnes takřka samozřejmostí chtít a preferovat bankovní účet bez poplatků. Při výběru je tak zásadní se zaměřit na služby, které budete nejvíce využívat, tj. zda a jak často potřebujete vybírat z bankomatu, zasílat peníze do zahraničí, příchozí a odchozí platby, platby při pobytu v zahraničí apod.

Druhy účtů – jejich výhody a nevýhody

Běžný účet – ten se týká takřka každého, je využíván lidmi všech věkových kategorií na denní bázi. Díky běžnému účtu lze velmi snadno spravovat vlastní peníze a mít k nim dostupnost kdykoliv a odkudkoliv.

a) Tento běžný účet se změní na kontokorentní účet ve chvíli, kdy je bankou umožněno čerpat finanční prostředky tzv. do minusu. Setkat se můžete s označením kontokorent či povolený debet. Kontokorent je jedním z mnoha druhů úvěrů. Jakmile je jednou schválen či sjednán při zřízení účtu kontokorent, je k dispozici finanční rezerva a není třeba si půjčovat. Výhodou je, že kontokorent lze kdykoliv splatit, obvykle do jednoho roku. Je sice dobré, že se neutrácí vlastní peníze, obdobně jako u kreditní karty, ale nevýhodou je vysoký úrok a poplatky za vedení, i když zrovna nejste v minusu.

b) Devizový účet je „bráchou“ běžného účtu s tím rozdílem, že devizový účet je bankou veden v jiné měně než v české koruně. Zpravidla se jedná o euro, americký dolar či britskou libru. Tento účet je vhodným řešením pro firmy, které obchodují se zahraničními partnery, a osoby, které pracují v zahraničí.

Spořicí účet – tento typ může efektivně posloužit pro krátkodobé odložení peněz, jako třeba na dovolenou. Nelze čekat od tohoto účtu finanční zázraky, nicméně má i své výhody, kdy díky vyšší úrokové sazbě zhodnocujete své finance více než na běžném účtu, nízké riziko, neboť vklad na účtu je ze zákona pojištěn, možnost využití automatického převodu z běžného účtu nebo na něj, možný přístup prostřednictvím elektronického bankovnictví.

Podnikatelský účet určen pro živnostníky a podnikající osoby, v zásadě se neliší od běžného pro občany, jen peníze a veškeré transakce zde provedené výhradně souvisí s podnikáním. Prioritou je, že takto je vše přehledně vedené, kdy se nemíchají peníze pro osobní potřebu s financemi určenými pro podnikání. Rovněž se vše pak lépe vykazuje při daňovém přiznání, kontrole z finančního úřadu apod. Na základě historie podnikatelského účtu se též banka může rozhodnout ohledně schválení žádosti o podnikatelský úvěr.

Garancí jistoty je mKonto – účet zdarma bez poplatků

Založení a vedení účtu je zdarma, včetně platebního styku, kdy tak veškeré příchozí i odchozí platby nejsou zpoplatněny, bezplatné jsou výběry v bankomatu v ČR i v zahraničí při částce 1500 Kč a více, povolené přečerpání účtu, samozřejmostí je přehledné internetové a mobilní bankovnictví. Účet, jenž vyniká transparentností a snadnou ovladatelností. K účtu je vydána zdarma platební karta.

Když podnikatelský účet, tak jedině mKonto Business

V tomto případě se neplatí za založení ani vedení účtu, veškeré příchozí a odchozí platby jsou rovněž zdarma, smlouva o založení je doručena na vámi určené místo. Založení účtu online během pár minut. Předností je snadno ovladatelný účet, jenž umožňuje neomezené nakládání s finančními prostředky bez nutné pravidelnosti obratů či minimálního vkladu. Samozřejmostí je internetové i mobilní bankovnictví. K podnikatelskému účtu je možné si zřídit spořicí účet nebo povolené přečerpání.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

17°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď