Jak ušetřit na povinném ručení

foto Jak ušetřit na povinném ručení

Povinné ručení. Částka, která se nám každý měsíc objeví na výpise z účtu a kterou nemůžeme jen tak smáznout. Povinné ručení neboli "pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla" musí mít bezpodmínečně uzavřené každý řidič. Nemůžete se vyhnout jeho placení, to jenom v případě, že s autem vůbec nejezdíte po veřejné komunikaci, ale rozhodně máte šanci na něm výrazně ušetřit.

Od letošního roku, lednem počínaje, se sazby za povinné ručení plošně zvýšily, a to zejména proto, že byl zrušen takzvaný příspěvek do garančního fondu, společného pro všechny pojišťovny. Z tohoto fondu se platily pohledávky za vozidla, která povinné ručení neměla.

Nyní tyto pohledávky hradí samotné pojišťovny, které díky tomu navýšily ceny povinného ručení.

I přesto je však možné na platbách povinného ručení ušetřit. Částka, kterou zaplatíte, se totiž odvíjí od spousty volitelných položek. A ty jsou plně ve vaší režii.

Srovnávače pojištění

Jednou z metod, jak ušetřit za povinné ručení, je najít si jeho levnější variantu. Nejlépe na to můžete jít prostřednictvím internetových srovnávačů jako je třeba www.klikpojisteni.cz. Během několika minut máte po ruce nabídky jednotlivých pojišťoven a nic vám nebrání vybrat si pro sebe to nejvýhodnější. Srovnání je jednoduché, stačí vám k němu pouze malý a velký technický průkaz.

Bezpečná jízda

Povinné ručení se především odvíjí od stáří vašeho vozidla a objemu motoru. To jsou faktory, které příliš neovlivníte, zejména, pokud jste si pořídili zbrusu nové auto. Co ale můžete ovlivnit jsou vaše bonusy za bezpečnou jízdu. Proto pro vás máme drobnou radu – Nebourejte! To je jedna z možností, jak si částku za pojištění snížit.

Nejste si jisti, jestli máte nárok na další bonusy? Odborníci na portálu KlikPojištění vám zavolají v hodinu, kterou si sami předem určíte, ověří vaše bonusy a pomohou vám s výběrem i nastavením všech parametrů pojištění.

Věk řidiče

Čím mladší, tím rizikovější skupina, tím vyšší povinné ručení. Pokud jste začínající řidič a nechcete na povinném ručení platit horentní sumy, bude možná lepší na nějaký čas napsat pojištění na někoho z vaší rodiny, kdo už má „ověřené“ řidičské schopnosti a jeho věk ho nebude limitovat.

Kombinace povinného a havarijního pojištění

Pokud jezdíte opravdu hodně a auto je váš pracovní nástroj, ba dokonce snad pravá ruka, není od věci zvážit přímo kombinaci povinného ručení a havarijního pojištění, ta vám ušetří spoustu peněz, práce i času.

Povinné ručení se spoluúčastí

Věříte svým řidičským schopnostem? Potom přesně pro vás je určena tato rada. Povinné ručení si totiž můžete sjednat i s tzv. spoluúčastí. Což znamená, že v případě nehody se budete spolupodílet na vyplácení odškodného. Je to riziko, ale můžete se vyplatit, pokud vůz používáte málo a spíše jenom pro drobné pojíždění po městě, na krátké cesty do práce nebo víkendové výlety.

Sjednejte si pojištění online

Ušetříte nejenom čas, který byste strávili obcházením kamenných poboček pojišťoven, ale zároveň mnoho pojišťoven nabízí i slevu při online sjednání. A využijte opět srovnávač pojištění, je to nejjednodušší varianta.

Jakmile budete mít povinné ručení vybráno a pojištění bude uzavřeno a zaplaceno, získáváte nárok na tzv. zelenou kartu, kterou dostanete od pojišťovny. Zelená karta je pak kontrolní doklad o tom, že disponujete povinným ručením.

Proto ji vždycky vozte s sebou v autě. A to i při cestách do zahraničí.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

24°C

Dnes je neděle 4. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď